Yerli vagon tam not aldı

Bursa’da üretilen ilk yerli vagonlar raylarda boy göstermeye başladı. Yolcusuz tüm testlerden başarıyla geçen üç yerli vagon yolculu sürüşlerde tam not aldı

Yerli vagon tam not aldı
Bursa'da Görükle, Emek ve Kestel'i de raylı sistem ağıyla birbirine bağlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sefer sayılarının artırılmasını sağlayacak olan yeni vagonları sisteme entegre ediyor. Bursaray hatlarında kullanılmak üzere 60 vagon ve şehir içi hatlarda kullanılmak üzere 12 tramvay ihalesini kazanan Durmazlar firması tarafından teslim edilen tramvaylar T1 hattında sorunsuz bir şekilde yolcu taşırken, üretilen ilk yerli vagonlar raylarda yolculu test seferlerine başladı. Üçlü bir katar halinde yolcu taşıyan ilk yerli vagonlar kalitesiyle vatandaşlardan tam not aldı.

VAGON SAYISI 3 KAT ARTTI
Yolculu test sürüşleri devam eden 3 yerli vagonla Emek hattında yolculuk yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent nüfusunun sürekli göç aldığını ve son bir yılda nüfusun 80 bin kişi arttığını kaydetti. Bu nüfus artışında trafik sorununun tek çözümünün raylı sistemler olduğunu dile getiren Başkan Altepe, "Görükle, Kestel ve Emek'e kadar raylı sistemimiz uzandı. Sadece vagon sayısının yetersizliği nedeniyle sıkıntılar yaşanıyordu. Bunun için vagon alımı ihalemizi yapmıştık. İhaleyi yerli firmanın almasıyla 450 milyon TL'ye yakın kârımız oldu. Aynı zamanda araçlarımız hem daha kaliteli, hem ekonomik, hem de servis açısından daha karlı" dedi. Altepe "7.5 yıl önce göreve başladığımızda 48 vagonumuz vardı. Daha sonra 30 ve 24 olmak üzere 54 vagon ilave oldu. Şimdi de 60 yeni yerli vagon ilave oluyor. Yani 48 olan vagon sayımız 7.5 yılda 162'ye çıkıyor. Araçlarımızın üretimi devam ediyor. Bir kısmı test parkurunda test ediliyor. Yolcusuz testleri başarıyla geçen 3 aracımız da bir katar olarak yolculu test seferleri yapıyor. Kısa zamanda tüm araçlarımız sisteme dahil olacak ve sefer sayılarımız da artacak, istasyonlarda bekleme süresi kısalacak" görüşünü dile getirdi.
BİZE ULAŞIN