Yunuseli Havaalanı’nda 16 yıllık özlem sona eriyor

Yaklaşık 16 yıl önce kapatılan ve atıl durumda bulunan Bursa Yunuseli Havaalanı’nda yılların özlemi sona eriyor. Havaalanında yıllar sonra ilk uçuş 1 Şubat’ta gerçekleşecek

Yunuseli Havaalanı’nda 16 yıllık özlem sona eriyor
Bursa Yenişehir Havaalanı'nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı yeniden uçuşlara açılıyor. Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü çalışmalar neticesinde Yunuseli Havaalanı 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren uçuşlara açılırken, Bursa Gemlik'ten İstanbul Haliç'e yapılan seferler bundan böyle Yunuseli Havaalanı'ndan yapılacak. İlk etapta Bursa, İstanbul seferlerinin yapılacağı Yunuseli Havaalanı kısa sürede yapılacak çalışmalarla hem farklı destinasyonlara yönelik seferler hem de uçuş ve havacılık eğitimleriyle eskisinden daha aktif kullanılır hale gelecek. Gemlik ile Haliç arasında sefer yapan ve karaya da inme özelliği bulunan Burulaş'a ait uçaklar, 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren Yunuseli Havaalanı'ndan kalkıp, Haliç'e inecek.

UÇAK YERİNİ ALDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir taraftan Yenişehir Havaalanı'nın daha aktif kullanılmasına yönelik destek vermeyi sürdürürken, diğer taraftan Yunuseli Havaalanı'nın da devreye alınmasıyla birlikte Bursa'nın aktif çalışan iki havaalanına birden sahip olacağını söyledi. Sefer yapacak olan uçaklardan biri Yunuseli Havaalanı'ndaki yerini şimdiden alırken, alandaki son hazırlıklar da hummalı bir şekilde sürüyor. Büyükşehir ekipleri tarafından yapılan yolcu bekleme salonu ve hangar inşaatı tamamlanma aşamasına gelirken, BUSKİ ekipleri de gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı. Bursa'nın 16 yıllık özleminin artık giderileceğini ve hayal olarak görülen bir konuyu daha gerçeğe dönüştürdüklerini diye getiren Altepe, "20 yıl öncesine kadar aktif olarak kullanılan Yunuseli Havaalanı'nda seferler başlıyor. Bursa İstanbulun yanı sıra Ege ve Akdeniz'e de yaz sezonunda uçuşlarımız olacak. 4 tane deniz uçağımız var. Bunların karaya da inmesi için gerekli aparatlar monte edildi. İstanbul'da 3'ncü havalimanının bitmesiyle buraya da uçuşlar tarifeli olarak başlayabilir. Ancak farklı Anadolu şehirlerine Yunuselİ'nden 25, 30 kişilik uçaklarla seferleri hızlandırmayı planlıyoruz" dedi. Kullanım hakları Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen ve Burulaş tarafından işletilecek olan Yunuseli Havaalanı'ndan yararlanmak için 20'nin üzerinde kurum ve kuruluş Burulaş'a başvuru yaptı. Bakım ünitesi kurmak, uçuş okulu açmak, hangar ve pisti kullanmak gibi taleplerde bulunan bu kurumların başvuruları Burulaş tarafından değerlendirilmeye alındı.
BİZE ULAŞIN