Bursa iş dünyasından istihdam atağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısına Bursa iş dünyasından tam destek geldi. Bursa’da hedef 2017 sonuna kadar 80 bin kişiyi işe yerleştirmek

Bursa iş dünyasından istihdam atağı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şûrası'nda yaptığı istihdam seferberliği çağrısına, Bursa iş dünyası temsilcileri de desteğini açıkladı. Ortak hareket ederek, işsizliğin önünün alınabileceği düşüncesinde birleşen Bursa iş dünyası temsilcileri, istihdam noktasında üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını da dile getirdi. Ankara'da düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şûrası'na katılan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istihdam seferberliği çağrısı kapsamında Bursa iş dünyası olarak üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

80 BİN YENİ İSTİHDAM
Dünyadaki ekonomik daralmaya karşı birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hareket ederek iç piyasadaki canlılığın artırılması gerektiğini ifade eden Burkay, Bursa sanayisinde 670 bin kişinin istihdam edildiğini ifade etti. Burkay yaptığı açıklamada, "Hedefimiz yılsonuna kadar bu rakamı 750 bine çıkartarak yüzde 7.8 olan işsizlik oranını yüzde 6 seviyesine çekmek" dedi. Burkay "Türkiye'nin yüksek teknolojili üretim merkezi haline gelecek olan TEKNOSAB'ın kuruluş işlemlerini bir yıl gibi kısa bir sürede tamamladık. TEKNOSAB Projemizin hayata geçmesi ile 2020'de istihdam rakamını 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Devletimiz işverenin istihdam sağlaması noktasında önemli teşvikleri hayata geçirdi. İşverenlerin işsizlerin istihdamı konusunda elini taşın altına daha fazla sokması gerekiyor. Bu süreçte başta özel sektörümüze büyük bir görev düşüyor. 2017'de özel sektörümüzün istihdama sağlayacağı her katkı ekonomimize de büyük bir hareket getirecektir" diye konuştu. Burkay işçi ile işvereni aynı çatı altında buluşturacak olan 'İstihdam Büroları'nı kısa süre içerisinde hayata geçireceklerini söyledi. Ofislerin kentin farklı bölgelerinde kurulacağını ifade eden Burkay, "Bu ofisler sayesinde işçiler hayal ettikleri işe; işveren ise nitelikli işgücüne kolaylıkla ulaşabilecek" görüşünü dile getirdi.

'CUMHURBAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ'
İstihdam çağrısının ardından birbiri ardına açıklama yapan iş dünyası temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olduklarını duyurdu. BALKANSİAD Başkanı Levent Bilek yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın istihdam seferberliği çağrısını olumlu ve yerinde buluyorum. Son dönemlerde hükümetin ekonomi alanında yaptığı bir takım düzenlemeler ve teşvikler sektör temsilcileri olarak bizleri son derece memnun etti. Ekonomik sıkıntılardan kurtulmak istiyorsak, devlet, millet ve iş dünyası olarak birlikte hareket etmeli ve kalkınma hamlelerine devam etmeliyiz" dedi,

'MİLLİ BİR GÖREV OLARAK GÖRÜYORUZ'
BEKSİAD Başkanı Halil Atalay şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısını çok yerinde buluyor ve yürekten destekliyoruz. Gelişmekte olan sektörlerde hem nitelikli, hem de niteliksiz personel sıkıntısı devam ediyor. Dolayısıyla bu noktada zihinsel bir değişim ve dönüşüme de ihtiyaç var. Ülkesine güvenen ve geleceğe umutla bakan işadamları olarak bu meseleyi milli bir görev telakki edecek ve istihdama katkı sağlayacağız. Burada birlik olmak ve birlikte hareket etmek gerekiyor. Son dönemde alınan kararların da istihdama olumlu katkı sağlayacağını, aynı zamanda iç ve dış ticareti de artıracağını düşünüyorum. Ülke olarak bir geçiş sürecindeyiz. Ama hamdolsun ekonomimiz sağlam temellere dayanıyor. Kısa sürede bu dönemi atlatacağız. Bu noktada iş dünyası olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz."

MOBİLYA SEKTÖRÜ DE DESTEK VERİYOR
Mobilya sektörü temsilcilerinin bir çatı altında toplandığı İMOS'tan da benzer açıklamalar yapıldı. İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, "Cumhurbaşkanımızın TOBB'da yaptığı konuşmayla ülke genelinde başlattığı istihdam seferberliği kampanyasına, mobilya sektörü de mümkün olduğunca destek verecek ve bu noktada 200 gibi ciddi bir üyesi bulunan İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği üzerine düşeni yapacaktır. Eminim ki sektör temsilcilerimiz bir yandan rekabetçi ortamda ülke ihracatına önemli katkılar sağlarken, diğer yandan da son zamanlarda artış trendinde olan istihdam konusuna da derman olacak hamleleri yapacaktır" diye konuştu.

'ELİMİZDEN GELENİN FAZLASINI YAPACAĞIZ'
Cumh urbaşkanı Erdoğan'ın istihdam seferberliği çağrısının ardından açıklama yapan bir diğer isim ise MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses oldu. Gürses yaptığı açıklamada "İşyerlerimizin tam kapasitede çalışması için gayretlerimiz var. Dolayısıyla yapabildiğimiz kadarıyla da yeni çalışan istihdamına destek vereceğiz. Bu noktada çeşitli teşvikler olduğunu da biliyoruz. Her firma bir ilave yapsa, sonuçta büyük bir netice çıkar. Umarım bu seferberlik, ülkedeki işsizlik sorununa bir merhem olacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN