Akçaray test sürüşünü başarıyla tamamladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentte raylı taşıma dönemini başlatacak olan Akçaray tramvay projesinde test sürüşü başarıyla tamamlandı

Akçaray test sürüşünü başarıyla tamamladı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kentte raylı taşıma dönemini başlatacak olan Akçaray tramvay projesinde sona gelindi. Projenin bitmesine sayılı günler kala gerçekleştirilen test sürüşü vatandaşlardan tam not aldı. Terminal alanındaki merkezde tramvay aracının kaptan koltuğuna oturan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Milli İrade Meydanı'na kadar aracı kendisi kullandı. Yol boyunca vatandaşların cep telefonlarıyla görüntü çektikleri ve el sallayarak test sürüşüne destek verdikleri görüldü.

YÜZDE 100 YERLİ ÜRETİM
Başkan Karaosmanoğlu yol boyunca tramvayın içinde gerekli anonsları yaptı, durak yerlerini bildirdi ve test sürüşünü gerçekleştirdi. Projenin Kocaeli'ne ve kent halkına hayırlı olması dileklerini ileten Başkan Karaosmanoğlu şöyle dedi: "İnsanımızın ve kentimizin ulaşımı için çok önemli bir adım. Bizim tramvay aracımız dünyanın en gelişmiş, en güzel ürünlerinden birisi ve en önemlisi milli sanayimizin üretimi. Yüzde 100 yerli üretim olan tramvay aracımızda yolculuk ediyoruz. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

BAŞKAN BAKLAVA İKRAM ETTİ
Başkan Karaosmanoğlu ile tramvayın test sürüşünün ilk yolcuları Milli İrade Parkı'ndaki durakta araçtan inerek günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Karaosmanoğlu, basın mensuplarına ve vatandaşlara baklava ikram etti. Perşembe Pazarı'nda alışverişe gelen vatandaşlar da, bir süre durakta bekleyen tramvay aracını yakından inceleme imkanı buldu, bol bol fotoğraf çekti.

TRAMVAY ARACININ ÖZELLİKLERİ
Yüzde 100 alçak tabanlı, 5 modüllü çift yönlü tramvay Akçaray tramvay aracı 33 metre uzunluğuna, 2.65 metre genişliğine sahip. 3.3 metre yüksekliğindeki Akçaray tramvay aracı, azami 80 km hıza ulaşabiliyor. Araçta kayar kapı sistemi, sıkışma sensörü, kolay ulaşımlı ikaz butonları, 4 adet tekli, 8 adet çiftli olmak üzere 12 adet yolcu kapısı bulunan tramvay aracında modüller arasında geçiş imkanı sağlayan çift duvarlı, esnek körük sistemi yer alıyor. Tramvay aracında ayrıca 2 adet yolcu kliması ve 2 adet sürücü kliması bulunuyor.
BİZE ULAŞIN