20 bin kişiye istihdam sağlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliği sonuç verdi. KSO Başkanı Zeytinoğlu, yılın ilk üç ayında Kocaeli’nde 19 bin 730 kişiye istihdam sağlandığını belirtti

20 bin kişiye istihdam sağlandı
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu istihdam seferberliğinin sonuçlarını değerlendirdi. Zeytinoğlu "İstihdam Seferberliği Projesi'ni oda olarak biz de başından beri destekliyoruz. İŞKUR verilerine göre 31 Mart itibariyle Kocaeli'nde gerçekleşen istihdam 19 bin 730 kişiye ulaştı. İstihdamda İstanbul ve İzmir'in ardından sayı olarak üçüncü il olmamıza rağmen, nüfusa oranla Kocaeli açık ara birinci sırada yer alıyor" dedi. Zeytinoğlu "1 Ocak-31 Mart arasında illerin yarattıkları istihdamın nüfuslarına oranla sıralanması halinde Kocaeli binde 10.8 ile ilk sırayı aldı. 1 milyon 830 bin nüfuslu Kocaeli bu dönemde 19 bin 730 kişilik istihdam sağladı. Bu kategoride Kocaeli'yi binde 5.61 ile İzmir, binde 3.60 ile İstanbul takip etti" diye konuştu.

2016'YI İKİYE KATLADI
Ekonomideki canlanma ile istihdamın daha da artacağını beklediğini söyleyen Zeytinoğlu, "Başlatılan seferberlik istihdamda ciddi canlanmaya sebep olmuştur. Alınan başvurular bir önceki yıllara göre artmış olmakla beraber, özellikle işe yerleştirme tarafındaki canlanma çok daha dikkat çekicidir. İşe yerleştirme şubat ve mart aylarında önceki yılların iki katını aşmıştır" görüşünü dile getirdi.

İSTİHDAMIN YÜZDE 25'İ SEFERBERLİK KAPSAMINDA
Zeytinoğlu istihdam seferberliğinin iş dünyası tarafından artık daha detaylı bilindiğini belirterek "Yaptığımız ankete katılan 371 firmamızın son iki ayda 2 bin 375 kişiyi istihdam ettiklerini ve bunların 581'inin istihdamında seferberlikten faydalandıklarını gördük. Yani yapılan istihdamın yüzde 25'i seferberlik kapsamında" dedi.
BİZE ULAŞIN