Dünyanın halısı Halıca'dan

Halıca’da üretilen birbirinden renkli ve kaliteli halılar, dünyaya ihraç ediliyor. Amerika, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan gibi bir çok ülke Halıca markasını tercih ediyor

Dünyanın halısı Halıca'dan
Bursa ve Türkiye'nin markası Halıca'nın sahibi Hulusi Karakuş, ürettikleri halıların tüm dünya tarafından kabul gördüğünü söyledi. Çocuk yaşta çırak olarak başladığı meslekte günümüze geldiğini belirten Karakuş, 25 ülkeye halı ihraç ettiklerini belirtti. Hulusi Karakuş, çıraklık yıllarında halıyı öğrendiğini, iş hayatında birçok dönüm noktalarından geçtiğini söyledi. Halıcılıkta en iyiyi yapmak için çalıştıklarını ifade eden Karakuş, "Severek yaptığınız her işte başarı kendiliğinden geliyor Bursa'nın Nilüfer ilçesinde 5 bin metrekare merkez mağazamızda hizmet veriyoruz. ayrıca İzmit, Eskişehir, İstanbul ve Rusya`da bulunan şubelerimizle müşterilerimize kaliteli ürünler sunuyoruz. Kendi ürettiğimiz halıları kendimiz satıyoruz. Ayrıca yurtiçinde en fazla el halısı üreten firmayız" dedi.

'HEDEF LATİN AMERİKA'
Müşterilerinden gelen istekler doğrultusunda özel motif ve renklerde de el dokuma halı üretimleri yaptıklarını da ifade eden Karakuş, birçok Türk dizisine de sponsor olduklarını belirtti. Karakuş, "Türk dizileri dünyada büyük ilgi görüyor. Amerika ve İtalya gibi birçok ülkeden olumlu geri dönüşler aldık" dedi. İç pazarın yanında ihracat çalışmalarını da yoğun olarak gerçekleştirdiklerini belirten Karakuş, Amerika, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan'ın da içinde bulunduğu 25 ülkeye el halılarını ihraç ettiklerini ifade etti. Karakuş, "Diğer yandan Arjantin ve Brezilya pazarından talepler var. Afrika ülkelerine de halı satıyoruz. Son olarak Latin Amerika pazarına yoğunlaştık. Ülkemizin tanıtımı için de elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

'GERÇEK USTALAR YETİŞTİRİYORUZ'
Antik, Milas, Hereke, Yağcıbedir gibi birçok çeşit el halısı ürettiklerini belirten Karakuş, "Manisa'nın Demirci ilçesinde ve Kütahya'nın Simav ilçesinde atölyelerimiz bulunuyor. Ben bu işe çıraklıktan başladım. O nedenle gençlere işi öğretmek için çaba gösteriyorum. Atölyelerimize çırak olarak alıyoruz, usta olarak çıkıyorlar. El halısı kültürünün devam etmesi için uğraşıyoruz. 300 civarında dokuyucu ve 200 çalışanla, toplamda 500 kişiye istihdam sağladık" dedi.
BİZE ULAŞIN