Bu lisede okumak ayrıcalık

Fen lisesi müfredatı uygulayan Mesafe Fen ve Teknoloji Lisesi bunun yanı sıra öğrencilerine robotik, mekatronik, programlama, kodlama ve genetik bilimleri üzerine seçmeli ve ek dersler ile katkı sağlıyor

Bu lisede okumak ayrıcalık
Sadece burslu öğrencilerin kabul edildiği bu programda öğrenciler yine kendileri gibi belli bir dereceye girerek kabul görmüş arkadaşları ile birlikte Bursa'da ki ilk Fen ve Teknoloji Lisesi'nde okumanın ayrıcalığını yaşıyor. Mesafe Fen ve Teknoloji Lisesi Kurucusu Mustafa Dağlı, okul hakkındaki sorulara şu cevapları verdi.
Okulunuzu tanıtır mısınız
Mesafe Teknik Koleji de teknoloji odaklı bir özel lise olarak yine alanında bir ilk olacak ve öğrencilerinin tamamını burslu kabul edecek. Burada da yine TEOG başarı sırasına göre kabul edilmenin avantajı ile öğrencilerimiz, kendileri gibi başarılı öğrenciler ile birlikte bir arada bulunup, fen lisesi müfredatına ek olarak, yönlenmek istedikleri ilgi alanına uygun olan laboratuar ve uygulama dersleri ile birlikte, üniversite sınavlarına en başarılı şekilde hazırlanmaları sağlanacak. Projemiz devlet destekli bir proje olduğu için velilerimizden hiçbir eğitim ücreti talep etmeyeceğiz. Mühendisliğin temel bilgileri ile yetişen öğrencilerimizin, üniversite eğitimleri ile birlikte yetkin ve etkin birer mühendis olmaları sağlanacak.

Böyle farklı bir eğitim sistemini oluşturmaya sizi ne itti?
Toplumların refah seviyesi ve yaşam tarzlarının tamamen teknolojiyi ve tasarımı üretip geliştirmeleri üzerine kurulu olan bir çağda yaşıyoruz. Bu çağa ayak uydurmak içinse araştıran, sorgulayan ve uygulayan bir nesle ihtiyaç duymaktayız. Tabi ki bu standartları yakalamak için öncelikle eğitim sistemimizi kökten değiştirmemiz gerekiyor. Ezbercilik ve taklitçilikten kurtularak teknolojiyi eğitimin her alanında kullanan, ufuklarının, hayallerinin ve yapabileceklerinin sonsuzluğunu kavrayabilecekleri ve özellikle tasarladıkları proje ve düşüncülerini hayata geçirebilecekleri okullara ve mekanlara ihtiyaç duymaktalar.

Okulunuz hangi alanlarda eğitim verecek?
Mesafe Teknik Koleji'nde öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre, teknolojiyi kullanabilme ve geliştirme üzerine eğitim alabilecekleri bölümleri, Bilişim Teknolojileri, Tasarım Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Yenilebilir Enerji Kaynakları teknolojisi ve mekatronik alanları üzerine eğitim alabilecekler. Okulumuz teknoloji odaklı bir lise olacak ve Endüstri 4.0 olarak tabir edilen 4. Sanayi devrimini anlayan ve kavrayan, sonrasına da kendilerini hazırlamış bireyler yetiştirecektir. Bu eğitimi tabi ki dünün eğitim anlayışıyla hazırlanmış bir okulda ve tarihe karışmış eğitim sistemleriyle vermemiz mümkün olamaz. Bu bağlamda 9. Sınıftan itibaren programlama, kodlama, tasarlama ve bu etkinliklerini kullanarak projelerini üretime dönüştürme süreçlerini yapabilecekleri laboratuvarlara ihtiyaç duyacaklar. Lego, robotik ve tasarım laboratuvarlarında edindikleri bilgiler ile öğrencilerimiz tasarladıkları ve programladıkları ürünleri, üç boyutlu yazıcılar ve cnc makineler ile üretme şansına sahip olacaklar, ardından ürettikleri bu ürünleri maker hall dediğimiz 3000 m2 kapalı alanda proje haline getirerek birer maker olmanın gururunu yaşayacaklar. Öğrencilerin tamamını burslu kabul eden bir kurum olarak kayıt şartlarınız nedir? Fen ve Teknoloji lisesi için ön kayıt şartımız bu sene için TEOG yerleştirme puanlarının 500 üzerinden 475 puan, Mesafe Teknik Koleji içinse, 450 puan almış olmalarıdır.

İŞADAMLARI ELLERİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI
Sanayicilerimizin eğitime koyduğu katkı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Bu konuda henüz yolun çok başında bulunuyoruz. Devlet her ilde onlarca özel teknoloji lisesi yapılması gerektiğini ve desteğinin devam edeceğini bildirmesine rağmen, ilimizde ki tek okuluz. Bence iş adamlarımız ellerini taşın altına koymaktan çekinmemeli ve bu konu ile yakinen ilgilenmeliler. Yoksa yakın bir gelecekte üretim ve arge merkezlerimize son teknoloji olan makineleri ve sistemleri ithal etmeye devam etsek de, şu an ki mevcut eğitim sistemimizle ne bunları geliştirebilecek mühendis bulabileceğiz, nede yerli makine geliştirebileceğiz.
BİZE ULAŞIN