Soykırımın 22. Yılında Srebrenica

Soykırımın 22. Yılında Srebrenica

Srebrenica soykırımının 22. yıldönümünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de katılımıyla gerçekleşen ‘Marş Mira Barış Yürüyüşü’nü konu alan fotoğraf sergisi, Bursa Kent Müzesi’nde açıldı

  • Marmara
  • Cumartesi 27.08.2017
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Srebrenica soykırımının insanlık adına yapılmış büyük bir katliam olduğunu ve Müslümanlara büyük acılar yaşatıldığını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Srebrenica sergide, tüm insanlara barış çağrısında bulundu. Altepe, sergideki yürek yakan görüntülere dikkati çekerek, "Srebrenica katliamı, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da gerçekleşen ve insanlık adına yapılmış büyük bir katliamdır. Bu katliamda Müslümanlara büyük acılar yaşatıldı. 1995 yılında yaşanan bu vahşetin yıldönümünde bizler de Bursa'dan bir ekiple yürüyüşe katılarak Boşnak kardeşlerimizle birlikte üzüldük, ağladık ve o acıyı birlikte hatırladık" dedi.

'BÜYÜK DRAM UNUTULMAMALI'
Başkan Altepe, Srebrenica'daki katliamdan kaçanların orman yolundan Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı ve halk arasında 'Ölüm Yolu' olarak da bilinen güzergâhta düzenlenen 'Barış Yürüyüşü'ne (Marş Mira) yaklaşık 6 bin kişinin katıldığını hatırlatarak, "Srebrenica katliamının 22. yıldönümü anma törenlerine Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de destek verdik. Düzenlediğimiz organizasyon ile Bursalı gazeteciler, akademisyenler, Dağcılık Federasyonu, Kent Konseyi, Çevrem Derneği, Bursaspor Taraftarlar Derneği, BUFSAD ve Büyükşehir Belediyespor Kulübü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 40 kişilik heyetle, ölüm yolunda düzenlenen barış yürüyüşüne katıldık. İnsanlık, medeniyet ve merhamet sadece bizim milletimizde var. Srebrenica'da yaşanan büyük insanlık dramı unutulmamalı" diye konuştu. 'Srebrenica Soykırımı ve Marş Mira Barış Yürüyüşü'nü konu alan belgeselleri izleyen Altepe, açılışını yaptığı sergideki 80 eseri ilgiyle inceledi. Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği 'Soykırımın 22. Yılında Srebrenica' adlı fotoğraf sergisi, 15 Ekim Pazar tarihine kadar Bursa Kent Müzesi'nde görülebilecek.

'SREBRENİCA HİÇBİR ZAMAN SİLİNMEYECEK BİR YARADIR'
Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic Muhic "8372 kişinin yaşamını yitirdiği bu acı olayda 12 bin kişi de kayboldu. Her gün toplu mezarlar ortaya çıkıyor ve sayı giderek artıyor. Hatırlamak ve unutmamak gerek. Srebrenica hiçbir zaman silinmeyecek bir yaradır" dedi. Muhic, değerli proje için Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederek, Başkan Altepe'ye duyarlılıklarından dolayı plaket verdi.
BİZE ULAŞIN