Asya’nın en önemli fuarına Bursa damgası

Çin’in Şanghay kentinde düzenlenen ‘Intertextile Shanghai’ fuarına Bursa’dan katılan 18 ev tekstili firması uluslararası alıcılarla buluştu. Firmaların moden ürünleri ilgi odağı oldu

Asya’nın en önemli fuarına Bursa damgası
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), ev tekstili ürünlerinde pazar arayışlarını sürdürüyor. 23-26 Ağustos arasında Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen ve Uzak Doğu'nun en önemli organizasyonlarından birisi olan 'Intertextile Shanghai' fuarına milli katılım organizasyonu gerçekleştiren UTİB, sektörün önde gelen 18 ev tekstili firmasını Şangay'da uluslararası alıcılarla buluşturdu.

MODERN TASARIMLAR
Fuarda, 'Turkey Discover the Potential' temalı standı ile Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayan UTİB, katılımcı firmalara da yeni ticari bağlantıları için önemli destekler sundu. Fuarda, nevresim takımından havlu ve bornoza, perdeden döşemelik kumaşa ve halıya kadar ürünlerini sergileyen Türk ev tekstili sektör temsilcileri, fuarın ilgi odağı oldu. Sektörün kaliteli ürünleri, modern tasarımları ve yeni trendleri büyük ilgi gördü.

30 BİN ZİYARETÇİ
Messe Frankfurt firması tarafından düzenlenen fuara bu yıl 30 ülkeden bin 200'ün üzerinde firma katıldı. 30 binden fazla profesyonel ziyaretçinin gezdiği fuarda Türkiye, toplam 726 metrekarelik alanda temsil edildi. UTİB, 25 metrekarelik info standı ile katılımcılara ve ziyaretçilere hizmet verirken, 50 metrekarelik Türkiye standıyla da Türk ev tekstili sektörü ve 'Turkey Discover The Potential' konseptinin tanıtımını yaptı. Stantta ayrıca Türk kültür öğelerini ön plana çıkaran, sanat, felsefe, spor, gıda ve turizm gibi alanlarda dünyaca tanınan değerlere ve isimlere yer verildi.

BURKAY: ÇİN'E İHRACAT 10 YILDA 3'E KATLANDI
UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin ev tekstili sektöründe 2016'da 2,7 milyar dolarlık ihracata imza attığını ve dünya pazarından yüzde 4,5 pay almayı başardığını ifade etti. Burkay, "Türkiye, dünyanın en büyük tekstil ithalatçısı olan Çin'de de ağırlığını her geçen yıl daha da artırıyor. Son 10 yılda Çin'e gerçekleştirdiğimiz ihracat, 5 milyon dolar seviyesinden 15 milyon dolar seviyesine kadar yükseldi. Çin pazarından çok daha fazla pay almayı hedefliyoruz. UTİB olarak, ihracata dayalı kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda firmalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN