Erguvan, Avrupa’yı fethetti

Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Oyunları Topluluğu, Macaristan’ın Satoraljaujhely şehrinde düzenlenen 28. Zemplen Uluslararası Halk Dansları Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti

Erguvan, Avrupa’yı fethetti
Anadolu'nun, Balkanların, Kafkasların ve birçok coğrafyanın kültür unsurunu bünyesinde barındıran Yıldırım, Türkiye'nin folklorunu Avrupa'ya tanıtmakta öncülük etmeyi sürdürüyor. 35 kişilik ekip ile 11 gün süren seyahatte Osmanlı İmparatorluğu'nun uzun yıllar hüküm sürdüğü farklı ülkeleri yakından tanıma fırsatı bulan Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Oyunları Topluluğu üyeleri, Yunanistan'dan başlayan turnesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu Selanik şehrinde yaşadığı evi ziyaret etti. Gittiği her ülkede yakınlıkla karşılanan ekip Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türk Çarşısı'nda soydaşlarla buluştu. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da konaklayan Erguvan üyeleri, Macaristan'ın Satoraljaujhely şehrinde 5 gün süren 28. Zemplen Uluslararası Halk Dansları Festivali'nde sahip oldukları köklü medeniyet mirasını en iyi şekilde yansıttı.

İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ
Daha önce birçok ulusal ve uluslararası festivallere katılarak Bursa'yı temsil eden Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Oyunları Topluluğu, Macaristan'da da Türk Bayrağı'nı gururla dalgalandırdı. Kortej yürüyüşüyle başlayan festivalde Erguvan Halk Oyunları Topluluğu, Satoraljaujhely sakinlerinden büyük alkış toplarken, gerçekleştirdiği sokak ve sahne performanslarıyla festival coşkusunu zirveye taşıdı. Erguvan, sahnede sergilediği son gösterisi ile de ayakta alkışlandı.

EDEBALİ'DEN KUTLAMA
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Bayrağımızı, zengin kültürümüzü, şehrimizi ve ülkemizi başarıyla temsil eden Erguvan'a yürekten kutluyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN