En hızlı gelişen üniversite

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi mükemmeliyetçi eğitim anlayışı ile Türkiye’nin en hızlı gelişen üniversiteleri arasındaki yerini aldı

En hızlı gelişen üniversite
Trakya bölgesinin eğitim alanındaki temel taşlarından biri olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), uluslararası deneyime sahip, güçlü akademik kadrosu ve çağın gereklerine uygun teknik alt yapısı ile bölgedeki gençlere kaliteli yükseköğretim imkânları sunuyor. Liderlik kabiliyeti yüksek değişime ayak uydurabilen nitelikli mezunlar yetiştirme hedefiyle akademik çalışmalarını sürdüren NKÜ, mükemmeliyetçi eğitim anlayışı ile Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversiteleri arasında yer alıyor.

LİSANS PROGRAMLARI DOLDU
NKÜ Rektörü Osman Şimşek, bu yıl lisans programlarına yerleştirmeler yüzde 100 doluluk oranına ulaştıklarını belirterek, "Bu başarıyı gösteren ilk dört üniversiteden biri olmanın mutluluğunu yaşıyooruz. 2006 yılında kurulan ve kuruluşundan itibaren sürekli büyüme kaydeden üniversitemiz bugün 10 fakülte, 1 konservatuar, 3 enstitü, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 11 uygulama ve araştırma merkezi ve 5 bölüm başkanlığı olmak üzere 44 birimle çalışmalarını sürdürüyor. Üniversitemizde yaklaşık 35 bin öğrenci bulunuyor. Ayrıca bin 30 akademik, 508 idari olmak üzere bin 538 personel görev yapıyor. Uzman akademik kadromuz, donanımlı kampüsümüz ve yenilikçi eğitim anlayışımız ile 10 yıldır öğrencilerimize hak ettikleri modern ve kaliteli bir üniversite eğitimi sunuyoruz" dedi.

BÖLGE HALKINA SAĞLIK HİZMETİ
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin üniversiteye değer katan önemli birimlerden biri olduğunu belirten Rektör Şimşek şunları söyledi:, "Bölge halkının ve öğrencilerin nitelikli sağlık hizmetini kolayca alabildiği hastanemiz 2016 yılında merkez kampüsteki yeni binasına taşınarak bölge halkına en son teknoloji ile modern sağlık hizmeti sunuyor. 50 bin metrekare alana sahip ve 3, 5 ila 7 katlı, 7 bloktan oluşan, 226 yataklı yeni hastanede yan dal poliklinikler ile birlikte 40 adet poliklinik, 7 yoğun bakım ünitesi, 59 yoğun bakım yatak sayısı, 2 anjiyo odası, 11 ameliyathane, 2 adet yemekhane, 491 kişilik konferans salonu, 2 adet kafeterya ve 1 adet kütüphane yer alıyor. Hastane kurulmadan önce ilimizde üçüncü basamak sağlık hizmeti gerektiren ve bu nedenle komşu illere sevk edilen pek çok hasta vardı. Bu sevklerde pek çok sorunlar yaşanıyordu. Bu zorlukların üniversite hastanemizin hizmet vermeye başlaması ile büyük oranda aşıldığını görmekteyiz"

YURTDIŞI PROGRAMLAR
Rektör Şimşek, "Üniversitelerarası yapılan akademik işbirliği protokolleri sayesinde değişim programlarından yararlanabilmekte ve öğrenimlerinin bir bölümünü yurtdışında yapabiliyor. Ayrıca yurtiçi üniversite değişim programı olan Farabi kapsamında 86 üniversiteyle anlaşmamız bulunmakta. Somali'den Rusya'ya, Çin'den Kamerun'a kadar dünyanın 33 farklı ülkesinden 531 uluslararası öğrenci üniversitemizi tercih ederek eğitimini sürdürüyor" diye konuştu. Şahin, Değirmenaltı Kampusu'nda 11 bin metrekare alanda yapımı devam eden Merkez Kütüphane ile ilgili ise, "Öğrencilerimiz modern şartlarda bilgi ve kaynağa erişebilecekleri bir çalışma ortamına kavuşacak" dedi.

?FİTNESS, HAVUZ KOŞU PARKURU
Öğrencilerin nitelikli eğitim ihtiyacı kadar sağlık, sosyal, kültürel, sportif, eğlenme, dinlenme ve barınma ihtiyaçlarını dikkate aldıklarını kaydeden NKÜ Rektörü Osman Şimşek, "Ders dışı zamanların etkin ve verimli biçimde değerlendirilmesi amacıyla kültür-sanat birimleri, sosyal tesisler, spor tesisleri ve rekreasyon alanları düşünülmüş durumda. İnsan odaklı modern yerleşkede öğrencilerin ve üniversite personelinin yararlandığı, Spor Kompleksinde spor salonu, kapalı yüzme havuzu, fitness ve aerobik salonları, hamam, sauna ile yürüyüş ve koşu parkurları yer almaktadır" dedi.
BİZE ULAŞIN