Kanserle mücadelede uluslararası başarı

Bursa Kanser Kayıt Merkezi’nin çalışmaları, dünyanın en saygın kanser istatistik kurumlarından biri olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın hazırladığı ‘5 Kıtada Kanser’ kitabına girdi

Kanserle mücadelede uluslararası başarı
Bursa'da gerçekleştirilen kanser kayıt çalışmaları, 5 yılda bir yayınlanan ve kanserle ilgili politikalar oluşturulurken önemli referans olarak gösterilen '5 Kıtada Kanser 11' adlı kitapta yayınlanarak tescillendi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, yürütülen çalışmaların tüm dünyada kabul gören bir kitapta yer almasının önemli bir başarı olduğunu söyledi. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nın,(IARC), Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı olarak çalışan kanser kayıt ve istatistik kurumu olduğunu dile getiren Dr. Akan, "Dünyanın sayılı kayıt merkezlerinden kalite standartlarına uygun verileri alarak analiz eden IARC, belirli aralıklarla çıkardığı dergi ve kitaplar ile dünya kanser istatistiklerini yayınlıyor. Bursa Kanser Kayıt Merkezi olarak, 2004 yılında IARC üyeliğimiz kabul edildi. Merkezin, IACR tarafından analiz edilen verilerimiz 'Beş Kıtada Kanser 11' kitabında yayınlanmak üzere kabul edildi" dedi.

KAYITLI 111 BİN VERİ
Bursa Kanser Kayıt Merkezi'nin 2000 yılını referans alarak, kanser tanısı alan tüm hastaların verilerine ulaşmayı hedeflediğini belirten Dr. Akan, "Merkezimiz, uluslararası standartlara uygun biçimde ve topluma dayalı aktif yöntemle kanser verilerini toplayan, nüfus tabanlı bir kayıt ve araştırma merkezidir. Şu an merkezimizde kayıtlı 111 Bin 335 verimiz bulunmaktadır" dedi. Bursa'da kanser tarama ve farkındalık tüm hızıyla devam ettiğini belirten Dr. Akan, Bursa'nın kanser tarama, tedavi ve kayıtçılığında marka il olacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN