Tarih yeniden ayağa kalktı

Tarih yeniden ayağa kalktı

Yıkılmaya yüz tutmuş, harabe halindeki eserler Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları ile sosyal hayata ev sahipliği yapan ihtişamlı mekanlar haline geliyor

Büyükşehir Belediyesi'nin, Bursa'daki tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması yönündeki çalışmaları UNESCO ile meyvesini verdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılından bu yana titizlikle takip edilen sürecin sonunda Cumalıkızık ve Sultan Külliyeleri gibi Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanarak orijinal kimliğine kavuşan Muradiye Külliyesi, görkemli bir törenle ziyarete açıldı. Bursa'nın Topkapı'sı olarak nitelendirilen, Sultan II Murat, Fatih Sultan Mehmet'in iki oğlu, II. Beyazıt'ın iki oğlu, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa'nın da aralarında bulunduğu 12 türbenin yanında cami, imaretkülliye ilk günkü ihtişamına kavuştu. Türbelerdeki gerçek tarihi dokunun 550 yıl öncesine uzanan ilk günkü özgünlüğü ile gün yüzüne çıkmasını sağladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları sonucu gün yüzüne çıkarılan, Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen 2 bin 500 yıllık Zindan Kapı, restorasyon çalışmalarının ardından yeni yılda ziyarete açılacak.

KAPALI ÇARŞI GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Büyükşehir Belediyesi'nin Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ndeki restorasyon çalışmalarının son halkalarından biri olan Kapalı Çarşı da ilk günkü ihtişamına kavuştu. Kapalı Çarşı, ilk kez kapsamlı bir yenilemeye tabi tutuldu. Tamamen sökülen eski çatının yerine yapılan ve Türk İslam kültürünün izlerini taşıyan tonoz çatı uygulaması, dükkanların cephelerinin traverten taşla kaplanması, zemin düzenlemesi estetik tabela uygulaması ile Kapalı Çarşı gerçek değerine kavuştu. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan arabacı hanlarından biri olan Cumhuriyet Caddesi'ndeki Eskişehir Han da ilk günkü ihtişamı ile kent siluetindeki yerini aldı.

BÜYÜKŞEHİR İLE TARİHİ DÖNÜŞÜM
Kentin mimari hafızasını oluşturan tarihi eserleri ayağa kaldırmak amacıyla bu dönem 260'ın üzerinde projeyi gündemine alan Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla, kentin tarihi mimarisi de gün yüzüne çıkmaya başladı. Kent merkezinde çağdaş konutlar arasında ilk günkü ihtişamıyla yükselen önemli eserin başında Mahkeme Hamamı ve Çandarlı İbrahim Paşa Kültür Merkezi geliyor. Ağırlıklı olarak Kayhan, Reyhan ve Hanlar Bölgesi'nde yoğun olarak sürdürülen çalışmalar kapsamında tarihi bölge Kayhan'ın da silueti değişti. Emirsultan Hamamı ve Emir Buhari Kültür Merkezi'nin bulunduğu alan Emirsultan Meydanı ile çevrelenirken, yine etrafı binalarla kuşatılan İncirli Hamamı restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından gece ve gündüz görüntüsüyle bölgeye ayrı bir değer katıyor.

HEM VEFA HEM GELECEĞE YATIRIM
Tarihi ve Kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarını ecdada vefa borcu olarak gördüklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bunun aynı zamanda kentin geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu kaydetti. Bursa'nın gelecek vizyonunu turizm ve hizmet sektörü olarak belirlediklerini kaydeden Başkan Altepe, "Biz bir yandan tarihi yapıları gün yüzüne çıkarıp, çevrelerindeki sonradan yapılan binaları yıkarak bu bölgelere değer katarken, yol açma, spor tesisi, park, meydan gibi çalışmalar için risk altında bulunan binaları da yıkıyoruz. Bursa'nın unutulmaya yüz tutan değerlerini gün yüzüne çıkarıp tarihi mirasımızı ayağa kaldırdık. Ecdadımızın emanetini, tarihi değerlerimizi, gerek orijinal kimliğiyle gerekse kültür dünyasına kapılarını açan mekânlar olarak tesis edip geleceğe taşıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN