Bursa termal kimliğine yeniden kavuşuyor

Bursa termal kimliğine yeniden kavuşuyor
ROMA döneminden itibaren şifalı suları ile her dönem çekim merkezi olan Bursa, termal kimliğine yeniden kavuşarak Türkiye'nin termal şifa merkezi haline geliyor. Tarihin her dönemine şifaları sularıyla damga vuran Bursa yeniden Türkiye'nin termal cenneti olacak. Solunum yolları, sinir, eklem, kas romatizmaları, gut, aşırı şişmanlık, kadın hastalıkları, böbrek ve safra yolları hastalıklarını iyileştirme özelliğine sahip şifalı sular, Büyükşehir Belediyesi'nin, Sıcaksu - Tabakhaneler Bölgesi'ni termal turizm merkezine dönüştürecek projesiyle yeniden dünya gündemindeki yerini alacak.

SICAKSU'DA İLK YATIRIMCI B PLAS
Büyükşehir Belediyesi'nin, Sıcaksu Tabakhaneler Bölgesi'ni termal turizm merkezine dönüştürecek projesinde kamulaştırma süreci tamamlanan 22 dönüm alan, yapılan ihaleyle B Plas firmasına satıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 13 yıldır Bursa'nın gündeminde olan bölgenin yüzde 75'inin mülkiyetini Büyükşehir olarak aldıklarını ve ihaleyle satışa çıkardıkları 22 dönümlük alanı B Plas'ın aldığını söyledi. Yaklaşık 18.3 hektar alanı ile uzun yıllar deri sanayi sektörüne hizmet eden ancak hızlı yapılaşma ile kent merkezinde kalması yüzünden sıkıntılara neden olan Tabakhaneler Bölgesi'ndeki işletmeler, yaklaşık 10 yıl önce Badırga Bölgesi'ndeki Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmıştı. Bölgedeki 135 deri fabrikasının taşınmasının ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları, hak sahipleri ile yatırımcı firmalar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine sonuçsuz kalmıştı. Kentin merkezinde bir çöküntü bölgesi olarak kalan alandaki termal kaynakları kent ekonomisine kazandırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla mülkiyet sahiplerinden Büyükşehir'e yetki vermelerini istedi. Hak sahiplerinin büyük çoğunluğu kamulaştırma yapılmasını isterken, bu konuda harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmaların yüzde 75'ini tamamladı. Kalan kısımlarla ilgili mahkeme süreçleri devam ederken, Bursa'yı termal turizm merkezi haline getirecek projede daha fazla zaman kaybetmek istemeyen Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetine geçen 22 dönüm alanı, ihaleyle satışa çıkardı. İhaleyi B Plas firması 70 Milyon TL teklifle satın aldı. İhaleye, B Plas firması adına Erdoğan Tan ve Murat Koyuncu katıldı.

YILLARDIR GÜNDEMDEYDİ
Büyükşehir Başkanı Recep Altepe, Soğanlı, Alemdar, Gaziakdemir, Sırameşeler, Çekirge, Çarşamba ve Altıparmak'a kadar uzanan bölgeyi etkileyen tabakhanelerdeki dönüşümün 13 yıldır Bursa'nın gündeminde olduğunu hatırlattı. Altepe, Bursa'nın tarihi bir gün yaşadığını söyleyerek, "Encümende önemli bir ihaleyi gerçekleştirmiş olduk. 13 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığımız Sıcaksu'da, Bursa'mızın en önemli, en prestijli bölgesi olması gereken bu bölgede" dedi.
BİZE ULAŞIN