Kentte turizm 10 yılda çağ atladı

Bursa, turizm pastasından istediği payı almak için büyük bir atağa kalktı. Gerçekleştirilen yatırımlarla kentteki turist sayısı 10 yılda 5 kat arttı

Kentte turizm 10 yılda çağ atladı
Tarihi ve kültürel mirasından doğal güzelliklerine kadar tüm zamanların en özellikli kentlerinden biri olan Bursa, Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla turizmde de katma değer kazandı. Uludağ, göller şelaleler ve yaylaları ile doğa turizmine ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Mudanya'dan Gemlik ve Karacabey boğazına kadar olan bölgede hayata geçirdiği sahil düzenleme projeleriyle Bursa'yı deniz turizminde de marka kent haline getirmeyi amaçlıyor.

BATIK BAZİLİKA SUALTI MÜZESİ OLUYOR
Büyükşehir Belediyesi bünyesine dahil olan İznik'i karadan olduğu kadar havadan da tarayan Büyükşehir ekipleri, hava fotoğrafları çekimi sırasında göl kıyısının 20 metre açığında ve yaklaşık 2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısını görüntüledi. İlk kez görüntülenen batık bazilika bilim insanların dikkatini çekerken, bu alanda otorite olarak kabul edilen Amerika Arkeoloji Enstitüsü, resmi web sitesinde yayınladığı 2014 yılında, 'Dünyadaki En Önemli 10 Arkeolojik Keşfi' arasına İznik gölündeki batık bazilikaya da yer verdi. Sadece Müslümanlık için değil Hristiyan alemi için de büyük önem taşıyan İznik'i bir kez daha dünya gündemine taşıyan Bazilika'nın turizme kazandırılması için çalışmalara hemen başlandı. Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin'in başkanlığında çalışmalar hızla devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'dan önce başkent olan İznik'in, Selçuklu ve diğer medeniyetlere de başkentlik yapan önemli bir merkez olduğunu hatırlattı. Altepe, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan aldığımız yetkiyle Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile birlikte burada hızlı bir çalışma başlattık ve 1 yılı aşkın zamandır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurulan sistemlerle devamlı olarak bölgedeki kum, toprak ve malzemeler kıyıya taşınıyor. Bu şekilde küçük de olsa sikkeler rahatlıkla ayıklanabiliyor. Sikke, çini ve mozaiklerin çıktığı alanda değişik mezarların da bulunduğu belirtiliyor. Geçmişi yaklaşık 2 bin yıla dayanan bu tarihi mekanın ziyaret edilmesi için gerekeni yapacağız. İznik'e ve bölgeye değer katan, aynı zamanda Hristiyan alemi için de çok önemli olan bu bazilikanın kalıntıları ziyaret edilebilecek. Çalışmalar hızla devam ediyor" dedi.

DÜNYANIN EN UZUN TELEFERİĞİ
Türkiye'nin en önemli kış +turizmi merkezlerinden biri olan Uludağ da Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet yağmurundan nasibini alıyor. Yeniden planlama ile Uludağ'ı dört mevsimde de turizmden hak ettiği payı alacak bir merkez haline getirmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu hatları ile ilgili altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi'nin, hem Bursa'yı seyretmek hem de dağ yamaçlarını ve kenti fotoğraflama konusunda eşsiz bir konumda olan Bakacak mevkiine yaptığı seyir terası yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'nin dünya çapında ses getiren projelerinden biri de yeni teleferik hattı oldu. Teferrüç ile Sarıalan hattının ardından Oteller Bölgesi'ne ulaşan yeni teleferik yaklaşık 9 kilometrelik hat uzunluğu ile dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattı olurken, kent merkezinden teleferiğe binen ziyaretçiler, 22 dakikalık yolculuğun ardından kayak pistlerinin hemen yayına kadar ulaşma imkanına sahip oldu. Bursa'yı daha kolay ulaşılabilir ve daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek amacıyla çalışmalarına hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi, Gökdere'den Teferrüç istasyonuna teleferikle ulaşımı kolaylaştıracak projede önemli bir adımı daha attı. Gökdere Metro İstasyonu ile Teferrüç arasında yaklaşık 1 yılda tamamlanması hedeflenen teleferik hattı ile ilgili protokol imzalandı.

ULUABAT EKOTURİZM İLE CANLANACAK
Bursa'nın tarihi, turistik, tarımsal, ekonomik ve sanayi alanında tüm değerlerini etkin bir şekilde kullanarak kenti geleceğe taşımayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü havzası gibi ender bir doğal güzelliği de ekolojik turizm parkı ile Bursa'ya kazandırıyor. Yaklaşık 4 Milyon metrekare alanı kapsayan proje, bütünüyle doğal dengenin korunması esaslarına göre hazırlandı.

SAKLI CENNET KARACABEY LONGOZU
Karacabey sınırlarında bulunan subasar (longoz) ormanlarının doğa turizmine kazandırılması için de düğmeye basıldı. İçerisinde bulundurduğu jeolojik ve biyolojik çeşitlilik açısından milli ve evrensel bir değer olan Kocaçay Deltası'ndaki sadece longoz ormanları, dünyada gittikçe azalan ve korunma altına alınmış en önemli coğrafi değerler arasında yer alıyor. Memeliler ve sürüngenler için önemli bir yaşam ve üreme alanı olan deltada, Türkiye genelindeki 70 familyaya mensup 454 türden kuşun sadece 250 türü fotoğraflanabildi. Doğa fotoğrafçılığı, kuş ve hayvan gözlemciliği açısından da büyük önem taşıyan bölgenin tüm güzellikleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan çekimlerle belgesel haline getirildi. Bölgenin daha fazla tanıtılması ve doğa turizmine açılması yanında, tabiat parkı statüsü kazandırılması ile bölgedeki hayvan ve bitki türlerinin koruma altına alınması yönündeki çalışmalara da hız verildi.
BİZE ULAŞIN