Servetiye Taş Camii restore edildi

Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi tarafından Başiskele Bahçecik Servetiye Karşı Köyü'ndeki Taş Camii'nin restorasyonu tamamlanma aşamasına gelirken, 90 metrekare büyüklüğündeki cami güzelliği ile dikkat çekti.

Servetiye Taş Camii restore edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi miraslarından biri olan Servetiye Karşı Köyü'ndeki Taş Cami'yi restore ediyor. Taş yapısıyla zamana direnerek günümüze kadar ulaşmış olan cami, Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından restore ediliyor.

Çalışma kapsamında elektrik hattı bağlantı imalatına devam ediliyor. Merdiven imalatı atölye ortamında gerçekleştiriliyor. Caminin özgün ahşap kapısı zımpara işleminin ardından yerine monte edildi.

Caminin taban döşeme imalatı ile döşeme kaplama imalatları ise devam ediyor. Çalışma kapsamında yapının cephelerinde bulunan çatlaklar ve ayrılmalar güçlendirildi.

90 METREKARE

Restorasyonu yapılan camii 90 metrekare alana sahip. Camiinin kadın mahvili alanı 36 ise metrekare. Restorasyon projesi kapsamında mevcutta bulunan imam lojmanı ve şadırvan yıkıldı. 56 metrekarelik imam lojmanı ile taban alanı 16 metrekare olan iki katlı şadırvan yeniden yapılacak.

BİZE ULAŞIN