Endüstri Zirvesi’ne rekor katılım

Bursa’da 4 ayrı fuarı tek çatı altında toplayan Endüstri Zirvesi kapılarını açtı. İş adamlarının büyük ilgi gösterdiği zirve ile 250 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor

Endüstri Zirvesi’ne rekor katılım
BTSO ve TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. işbirliğinde kapılarını açan Endüstri Zirvesi birbirinden farklı ülkelerden gelen yabancı iş insanlarını ağırlıyor. Üç gündür Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde süren zirvenin açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Bursalı sanayicilerin şevk ve heyecanı ile üretim ve istihdamın her geçen yıl arttığını kaydetti.

FUAR KENTİ OLMA YOLUNDA
Çelik, "Bakanlık olarak yüksek katma değerli üretimimin artmasını ve yeni girişimcilerin ortaya çıkmasını hedefliyoruz. Bursa'da bu anlamda ciddi bir kümelenme faaliyeti var. Fuarlar kenti olma yolunda da ilerleyen Bursa, gösterdiği performansla ülkemizin hedeflerine ulaşmasına büyük katkı sağlıyor. Bu fuarın düzenlenmesinde emeği geçen başta BTSO olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür ediyorum" dedi.

BUR SA GİBİ ŞEHİRLER VAR
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay şunları söyledi: "Kentimiz ülkemizin hedeflerine ulaşmasında öncü rol üstleniyor. Bursa, Türkiye ekonomisinde rekabet gücü en yüksek olan şehirlerden birisidir. Üretim merkezi olan Bursa'mız aynı zamanda Türkiye'nin dünyaya açılan bir yüzüdür. Ülkemizin başarılarının arkasında Bursa gibi sanayi kentlerinin performansı yatmaktadır. Kentimiz bugün 14 Milyar dolarlık ihracatıyla ülkesinin dış ticaretinin yüzde 10'unu tek başına gerçekleştiren bir kent. Katma değerli ve inovatif ürünlerin üretiminde büyük bir güce sahip Bursa'mız endüstri 4.0'a geçiş ile birlikte 8 dolarlık kilogram başı ihracat hedefine ulaşacaktır" Bursalı firmaların rekabetçiliğini geliştiren hamleler attıklarını söyleyen Burkay, "Şu anda 10 Ur-Ge Projesini yürüterek, şirketlerimizin nitelikli büyümesine liderlik ediyoruz. Makine ve metal sektörlerimizi doğrudan ilgilendiren 5 farklı Ur-Ge projesini de aynı anda yürütüyoruz. Makine, raylı sistemler, Uzay Havacılık ve savunma, kompozit ve yenilenebilir enerji alanında oluşturduğumuz Ur-Ge projelerinde 150'den fazla firmamız bulunuyor. Bu projelerle sektörlerimize yaklaşık 100 milyon TL'lik bir kaynak sunduk" dedi.

250 MİLYON DOLARLIK HEDEF
Bursa Valisi İzzettin Küçük de, fuarcılığın Bursa ekonomisi için büyük bir değer olduğunu belirterek, "Bursa'nın her alandaki başarısının arka planında mutlaka fuarcılık çalışmalarının payı vardır. Üretim ve istihdam için azminden, inancından ve enerjisinden hiçbir şey kaybetmeyen firmalarımız fuarlarla dış ticaretini güçlendiriyor" diye konuştu. TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü "250 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefiyle bu fuarı hazırladık. BTSO ile birlikte Bursa'yı fuar şehri ve merkezi konusunda emin adımlarla ilerliyoruz" dedi. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri olmak üzere Almanya, İtalya, Srilanka, Vietnam, Avustralya, İrlanda, Uruguay, Letonya, Tayland, Kolombiya, Malta gibi 60'a yakın ülkeden iş insanı fuara katıldı. Yabancı iş dünyası temsilcileri, fuar boyunca hem sektör temsilcileriyle buluştu hem de ticari hayata da güç kattı.
BİZE ULAŞIN