Uludağ Üniversitesinde 25 yıllık planlama

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Her anlamda tam bir eylem planı oluşturduk. Üniversitemizi geleceğe hazırlıyoruz” dedi

Uludağ Üniversitesinde 25 yıllık planlama

TÜRKİYE'NİN en köklü üniversitelerinden biri olan Uludağ Üniversitesi kapılarını SABAH Gazetesi'ne açtı. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, göreve geldikleri ilk günden itibaren '3. Nesil Üniversite' hedefiyle hareket ettiklerini söyledi. Bilimden üretime, üretimden ekonomiye sloganıyla projeler ürettiklerini belirten Rektör Yusuf Ulcay; akademik, bilimsel ve mimari anlamda üniversiteyi gelecek 25 yıla hazırladıklarının altını çizdi.

2023 HEDEFİNE DOĞRU
?
Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi arasında yer almak için tüm plan ve projeleri hazırladıklarını vurgulayan Rektör Ulcay, "Her anlamda tam bir eylem planı oluşturduk. Mimari, akademik ve bilimsel anlamda yaptığımız köklü değişikler sayesinde üniversitemizin sıralaması her geçen gün yukarılara doğru seyrediyor. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 15 Araştırma Üniversitesi arasında yer almamız da bunun en güzel örneği. 2023 hedefleri doğrultusunda bilimsel anlamda Uludağ Üniversitesi de elinden gelen katkıyı verecektir" diye konuştu. Rektör Ulcay, başarı bursu ve kaliteli akademik eğitim imkanı sayesinde iki yıl içerisinde en çok tercih edilen ilk 10 üniversite arasına girdiklerini açıkladı. İki buçuk yılda 120'ye yakın kurum ve kuruluş ile işbirliği protokolü imzaladıklarını söyleyen Ulcay, "Başarılı öğrencilerin Bursa Uludağ Üniversitesi'ni tercih etmesi için burs uygulamasını hayata geçirdik. Fakülte ya da bölümlerimizi tercih eden en yüksek puanlı öğrencilere aylık 400 ile 500 TL arasında değişen başarı bursları veriyoruz. Sadece bir yıl içerisinde öğrencilere vereceğimiz burs miktarı 2,5 milyon TL" dedi.

120 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ
?
Geçmiş dönemlerde 70 ile 80 arasında farklı ülkeden yabancıyı barındıran Uludağ Üniversitesi'nin son iki senedir 120 ülkeden öğrenci almaya başladığını açıklayan Ulcay, "Üniversite tarihinde ilk defa farklı ülkelerde sınav merkezleri açarak, başarılı yabancı öğrencilerin üniversitemizde eğitim görmesi için imkanlar oluşturduk. Büyük bir başvuru sayısının yakalandığı bu sınavlar sayesinde yabancı öğrenci sayımızı 2 buçuk yıl içerisinde 3 katı arttırarak 5 bin seviyelerine yükselttik. Elbette ki bu sayı bizim için yeterli olmayacak. Hedefimiz iki yıl içerisinde bu rakamı 10 bin yabancı öğrenciye yükseltmektir" diye konuştu. İki yıl içerisinde sadece bilimsel araştırma projeleri kapsamında akademisyenlere 40 milyon TL'lik bir kaynak aktardıklarının altını çizen Yusuf Ulcay, "Üniversitemiz bünyesinde görev yapan akademisyenlerimize verdiğimiz teşvik ve destekler sayesinde 2 buçuk yıl içerisinde 32 milyon TL'lik bir proje üretimi gerçekleştirildi" dedi.

ŞANTİYEYE DÖNECEK
Uludağ Üniversitesi'nin modern bir mimari ile donatılması adına da farklı projeler hazırladıklarını söyleyen Yusuf Ulcay, "Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi olmak için yaptığımız çalışmaları akademik, bilimsel ve mimari anlamda 3 ayaklı bir şekilde yürütüyoruz. Büyük projelerimizden birisi de Sosyal Yaşam Merkezi'miz olacak. Çocuk Hastanesi ile Kadın-Doğum ve Onkoloji Hastanesi'nin temellerini de en kısa sürede atmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

KAMPÜS İÇERİSİNDE LOJMAN PROJESİ
Rektör Ulcay, bilimsel ve akademik çalışmaların kesintiye uğramaması adına Uludağ Üniversitesi'nde eğitim gören master ve doktora öğrencileri için lojman inşa edeceklerini açıkladı. Yüksek lisansını veya doktorasını Uludağ Üniversitesi'nde gerçekleştiren öğrenciler için stüdyo tipi 1+1 ve 2+1 şeklinde bin adet lojman yapacaklarını kaydeden Ulcay, "Mimari projesi tamam. Bu konutların ihalesini de yaşam merkezinde olduğu gibi yapişlet- devret yöntemi ile çözmeyi planlıyoruz. Akademisyenlerimize yönelik yeni lojman projesi de bu çalışmaları takip edecek. Çalışmalarını sürdürdüğümüz yeni bağlantı yolları ve kampüs içi ulaşım planı ile üniversitemiz daha düzenli bir üniversite alt yapısına kavuşacak" diye konuştu. Araştırma üniversitesi kimliğini güçlendirmek adına 10 bin yüksek lisans ve doktora öğrencisine ulaşmayı hedeflediklerini hatırlatan Ulcay, "Bu yıl 14 bin öğrenci Uludağ Üniversitesi'nde yüksek lisans için başvuru yaptı. Doktora öğrenci sayımız ise geçmiş yıllara oranla iki kat arttı. Konut projesi ile doktora ve master öğrencilerinmizin saat mevhumu olmadan 7/24 bilimsel çalışmalarını yürütebilmelerinin de alt yapısını hazırlamış olacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN