Yeni Gemlik için bin 200 fidan

Bursa'nın Gemlik ilçesinin dönüşümünün önünü açan 696 sayılı KHK’nın geçici 25. maddesine yönelik uygulamalarda ilk adım atıldı. Kumla’da ormana geçen yerlere bin 200 fidan dikildi.

Yeni Gemlik için bin 200 fidan

Fidan dikim törenine Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, davetliler ve öğrenciler katıldı. Akın, ''Burada bulunma gayemiz, geçtiğimiz günlerde KHK ile Gemlik'te riskli alanların taşınması ile alakalı düzenleme yapıldı. Gemlik'in yeni taşınacağı alan tespit edildi. Bizler de ormancılık tekniğine uygun, hazineden bize devrolan yerlerin ağaçlandırılması ile alakalı çalışma başlattık. Bu bir başlangıç. Milli Emlak ile görüşmelerimiz devam ediyor. Gemlik'in yeni taşınan yer miktarından daha çok orman tahsis edilmiş olacak'' dedi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise, "Yazın buralarda vatandaşlar piknik yapacak. Buralar 50-60 yıldır bomboş. Bu kadar güzel yerler kullanılmamış. 696 sayılı KHK vesile oldu. Bu güzel yerler vatandaşımıza kazandırıldı. Gemlik çanağa sıkışmış durumda. Orman bakanımıza teşekkür ediyoruz. Türkiye'ye örnek bir çalışma. Taşlık, kayalık yerler bile orman olarak tescil edilmiş. Aşağıdaki alanlar da aynen bu şekilde. Ne kadar yer ormandan çıkarsa, o kadar alan ormana dönüştürülecek" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN