Aydın Örs: “En önemli proje”

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) organize ettiği Basketbol Gençler Ligi (BGL) Gelişim Kampı, Bursa’da gerçekleştirildi. 4 gün süren kampta duayen isimler genç basketbolculara tecrübelerini aktardı

Aydın Örs: “En önemli proje”

Türkiye Basketbol Federasyonu; genç Türk basketbolcularının daha fazla süre almaları, inisiyatif kullanma becerilerini geliştirmeleri, oynama alışkanlığı kazanmaları ve yüksek mücadele atmosferinde profesyonel kariyerlerine hazırlanmaları amacıyla hayata geçirdiği Basketbol Gençler Ligi için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

PERFORMANS ANALİZİ
Geleceğin profesyonellerinin yer aldığı BGL için TBF tarafından, TOFAŞ Spor Kulübü desteğiyle düzenlenen BGL Gelişim Kampı; 24-27 Ocak tarihlerinde TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası Mustafa V. Koç Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. İlk kez düzenlenen BGL Gelişim Kampı'nda basketbolun tecrübeli isimleri 4 gün süren kampta, BGL takımlarından 48 basketbolcuya, 20 BGL kulübünün baş antrenörlerine, altyapı yöneticileri ile kondisyonerlerine deneyim ve bilgilerini aktardı. TBF Sağlık Kurulu ve Acıbadem Sports Ekibi iş birliği ile BGL Gelişim Kampı'na katılan basketbolculara sakatlık risk ve performans analizleri yapıldı.

DUAYEN İSİMLERDEN EĞİTİM
Türk basketbolunun duayen isimlerinden Aydın Örs, TOFAŞ Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören, TOFAŞ Spor Kulübü A Takım Baş Antrenörü Orhun Ene, MHK Üyesi Dr. Rüştü Nuran, TBF Sağlık Kurulu Üyesi Yar. Doç. Dr. Kerem Ülkü ile Milli Takımlar ve Sakarya Büyükşehir Basketbol Kondisyoneri Ertan Bedir başta olmak üzere alanında uzman isimler eğitimler verdi. TBF Basketbol Geliştirme Direktörü Fırat Eser, "Basketbol Gençler Ligi bu yıl ilk defa düzenlenen bir lig Türkiye Basketbol Federasyonu'nun en önemli projelerinden birisi, Ligde 18'inci haftayı bitirdik. En iyi 48 oyuncuyu buraya davet etmeye çalıştık. Burada kampın amacı sadece sahadaki başarıyı artırmak değil biz bireysel başarının da önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

EN ÖNEMLİ PROJE
Türk basketbolunun duayen isimlerinden Aydın Örs ise, "En baştan beri her platformda, bu projenin yeni Basketbol Federasyonu'nun yaptığı en önemli proje olduğunu vurguluyorum. A Milli Takım'a yeterli donanımda oyuncu, hatta antrenör hatta yönetici, kondisyoner yetiştirmek istiyorsak bu projeyi ideal bir proje olarak görüyorum. Burada çok heyecanla görev aldım, bana arkadaşlar teklif yaptığında projenin içinde olmak bana çok keyif verdi. Çok inandığım bir proje bu, onun için çok mutluyum. Burada çeşitli yaş kategorisinde çok önemli yetenekler gördüm, çok mutlu oldum onları tanımaktan. İnanıyorum ki bu oyuncu havuzundan çok yetenekli oyuncular çıkacak, buna ihtiyaç var. Mazeret üretmeden çok çalışacak, çok mücadele edecek, yetenekli oyunculara, antrenörlere ihtiyaç var. Onun için bu proje çok kıymetlidir" diye konuştu. Altyapı Erkek Milli Takımlar Koordinatörü Fikret Doğan da konuşmasında "Detay fundamental'ına eğiliyoruz, akşamları koçlarla toplantılar yapıp antrenman planlarımızı yapıyoruz. Her gruba 6-7 antrenör düşüyor. Bunlar tek tek çocuklarımızla ilgileniyor. 20 antrenörümüz de kampı inanılmaz sahiplendi bu beni çok mutlu ediyor. Çocukların isteği müthiş, açlar, bakıyorlar, öğrenmek istiyorlar" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN