İş dünyasında KDV sevinci

Hükümetin KDV ile ilgili yeni düzenlemesi esnaf ve iş dünyası tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Bursalı işadamları ‘Düzenleme ekonomiye can suyu olacak” dedi

İş dünyasında KDV sevinci

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ak Parti grup toplantısında açıkladığı KDV düzenlemesi, Bursa iş dünyası tarafından da büyük bir sevinçle karşılandı. Düzenlemeye göre Maliye'de biriken KDV'ler geri ödenecek, vatandaşın KDV alacağı kalmayacak. Milyonlarca esnaf, üretici ve sanayiciyi ilgilendiren düzenleme, ekonomiye adeta can suyu olacak.

FİRMALAR RAHATLAYACAK
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TBMM'ye sunulan KDV Reform Paketinin 1985 yılından bu yana yürürlükte olan KDV Kanunu'nun en köklü reformu olduğunu belirterek, "Yeni düzenleme firmaların ihracatını artıracak, iç piyasayı hareketlendirecek" dedi. İş dünyasının merakla beklediği KDV Reform Paketi'nin müteşebbisler için büyük fırsatlar taşıdığını belirten Burkay, "KDV Reform Paketi ile hükümetimiz önemli bir karara imza attı. Yurt içi ve yurt dışı satışlardan kaynaklanan KDV alacakları bu reform paketi ile çözüme kavuştu. Bu düzenleme ekonomiyi canlandıracak, iç piyasayı ve firmaları mali açıdan rahatlatacaktır" dedi.

YATIRIMLARA BÜYÜK DESTEK
Yeni reform paketi ile şirketlere Ar-Ge için makine ve teçhizat alımlarında KDV istisnası sağlanacağını belirten Başkan Burkay, "Yeni düzenleme ile ihracatçılara yapılacak KDV iadeleri hızlanacak. Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerine yönelik makine ve teçhizat alımlarına KDV istisnası getirilecek. Yeni reform paketindeki düzenlemeler yatırımların önünü açacak" diye konuştu.

PİYASAYA KAYNAK SAĞLAYACAK
Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ise, "Maliye Bakanlığımız bu düzenleme ile özellikle karnesi iyi olan firmaların, faiz oranlarının yüksek olduğu bu dönemde yapacakları işlemlerde biriken ve devreden KDV'lerin iadesiyle ilgili prosedürü azaltacak, böylece önemli bir kaynak yaratacaktır. Bunun dönüşü de yatırıma yönlenecek, KDV iadesi alamadıkları için yatırımlarını bekletenlerin önünü açacaktır. Üretime ciddi anlamda takviye olacağı görüşündeyim" dedi. KDV düzenlemesinin çok önemli bir reform düzeyinde olduğunu belirten MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses de, "Sadece satışlardan tahsil edilen KDV'ler değil, stoklarda bulunan ürünlerin de KDV'sinin iade edilecek olması memnuniyet verici bir gelişme. Biriken ve devreden KDV'lerin iadesi önemli bir reform. Ayrıca bu düzenleme iç piyasaya büyük bir canlılık getirecek" diye konuştu.

KANAYAN YARAYDI
?
Demirtaş OSB Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztürk ise, "Düzenlemeyi çok olumlu buluyoruz. Öncelikle böyle bir düzenleme için teşekkür ediyoruz. Bu konu kanayan bir yaraydı, dolayısıyla bunu pansuman değil de tamamen iyileştirme olarak değerlendirebiliriz. Bununla birlikte firmaların likidite sıkıntıları çözülmüş olacak. İade alınan paralar yeniden yatırıma, ihracata, istihdama faydası olacak, çarkların daha hızlı dönmesini sağlayacak" ifadelerini kullandı. Düzenlemenin çok yeride olduğunu ve olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini belirten TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan ise, "Milyonlarca esnaf, üretici, ihracatçı gibi reel sektör temsilcisinin biriken ve devreden KDV alacağının aşamalı olarak iade edilmesine ilişkin düzenleme teklifini çok olumlu buluyoruz. Bunu sanayinin gelişmesi için ciddi bir adım, gerçek bir reform olarak değerlendirebiliriz" dedi. KDV düzenlemesinin ülke ekonomisine artı dönüş sağlayacağını belirten Kayapa Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Toy, "Ekonomiye büyük bir dönüş sağlayacak. Bu durum piyasayı kilitleyen bir konuydu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN