İnegöl dış ticarette fazla verdi

Türkiye’nin örnek üretim merkezi İnegöl, 2017 yılında 609 milyon dolarlık dış ticaret fazlası vererek ekonomik model olma geleneğini sürdürdü

İnegöl dış ticarette fazla verdi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, odanın haftalık olağan yönetim kurulu toplantısında, ilçenin 2017 yılı dış ticaret rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. İhracat, ithalat rakamlarını yorumlayan ve sektörel bazdaki değişimleri değerlendiren Başkan Anıl, İnegöl'ün dış ticaret fazlası veren ekonomik yapısında değişiklik olmadığını ve olumlu tablonun geleneksel çizgisini koruduğunu söyledi. İnegöl'ün ihracatı bir önceki yıla oranla yüzde 16 artarken, ithalatı da yüzde 17 azaldı ve 1 milyar 190 milyonluk dış ticaret hacmi gerçekleştirdi.

İNEGÖL ÖRNEK OLUYOR
Başta mobilya olmak üzere tekstil, orman ürünleri ve otomotiv sektörlerinde yaşanan ihracat artışının İnegöl'ün ekonomide model olma geleneğini sürdürmesini sağladığını vurgulayan İTSO Başkanı Metin Anıl, "Girişimci ruh, başarma azmi, teknoloji ve sektörel gelişmelerin yakından takibi, küresel rekabete dayalı ekonomik anlayış başarımızı perçinleyen unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. 2016 yılında 1 Milyar 124 Milyon 891 Bin dolarlık dış ticaret hacminin, yaklaşık yüzde 6'lık artışla 2017 yılında 1 Milyar 189 Milyon 329 Bin dolara yükseldiğini söyledi. Dış ticaret hacminin 898 Milyon 883 Bin dolarının ihracat, 289 Milyon 129 Bin dolarının ise ithalat olduğunu belirten Metin Anıl, İnegöl'ün 609 Milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla ekonomik gücünü ortaya koyduğunu vurguladı.

İHRACATINI YÜZDE 16 ARTTIRDI
İnegöl'ün 2017 yılında bir önceki yıla oranla ihracatını yüzde 16 artırdığını, ithalatının ise yüzde 17 gerilediğini bildiren Anıl, "Rakamlara baktığımızda 691 firma ile ihracat gerçekleştiren, 50 firma ile ithalat yapan İnegöl'de dış ticaretin lokomotif sektörü yine mobilya oldu. 2017 yılı ihracatının 378 Milyon dolarını gerçekleştiren mobilya sektörünün, İnegöl'ün ihracatında yüzde 42'lik oranla en yüksek paya sahip sektör olma özelliğini koruduğunu görüyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN