Trakya’da güçlü bir birliğiz

Kırklareli İli Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Demircan ile, Kırklareli Süt Birliği’nin faaliyetleri ve yaptıkları çalışmalar hakkında görüştük

Trakya’da güçlü bir birliğiz
Çarşamba 18.03.2020
Güncelleme: Çarşamba 18.03.2020
ABONE OL

Kırklareli İli süt üreticileri birliği 2008 yılında kuruldu. Kırklareli merkez olmak üzere Lüleburgaz, Babaeski, Vize, Pehlivanköy, Pınarhisar, Demirköy ve Kofçaz ilçelerinde faaliyetlerine başlayan Süt Birliği, kuruluş aşamasında Kırklareli'nde örgütsüz olan üreticilerin örgütlenmelerini sağlamak amacıyla köylerde bilgilendirme toplantıları düzenleyerek örgütlü olmanın önemi ve sağladığı yararlar anlatılarak 2.600 üye sayısına ulaşmış güçlü bir birlik olarak sahada çalışmalara başladı. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Birlik Başkanı Hüseyin Demircan, "Süt birliği olarak sektördeki dalgalanmalara karşı süt üreticisini korumak, Çiğ sütün üretiminden başlayarak sütün toplanması, satış ve pazarlanması ve girdi maliyetlerinin azaltılması için bölgede çalışmalar yapmaktayız" dedi. Demircan, "Bugün sektördeki sorunlara rağmen üyelerimizin ürettiği günlük 160 ton çiğ inek sütü birliğimiz aracılığı ile pazarlanmakta. sütün en iyi fiyatla pazarlama ve satışının yapılmasını sağlayarak üreticilerimizin karlılığını arttırmaya ve örgütlü olarak süt satışı ile üreticilerimizin desteklemelerden daha fazla yaralanmalarını sağlıyoruz. Çiğ süt üretiminde bölgemizde karşılaşılan sorunlar birkaç başlık altında toplamak gerekirse;

YEM FİYATI
Süte gelen zamlara paralel olarak kontrolsüz şekilde artması üreticinin karlılığını azaltarak para kazanmaz hale gelmesine sebep oluyor. Üreticinin Uygun maliyetlerde yem almasını sağlamak ve süt üretiminde maliyetin düşürülerek üreticinin kârlılığının arttırılması için önlemler alınmalıdır.

ÇIĞ SÜT FIYATİ
Ulusal süt konseyi tarafından belirlenen çiğ süt referans fiyatlarının soğutma ve toplama giderleri dâhil edilmeden belirlenmelidir.

TARIMDA IŞ GÜCÜ
Tarım ve hayvancılıkta çok ciddi şekilde çalışacak işçi bulunamaz hale geldi. Özellikle bölgemiz sanayi bölgesi olması sebebi ile tarım ve hayvancılıkta düşen karlılık köylerdeki genç nüfus sektörden çekilerek fabrikalarda çalışmasına sebep olmakta. Tarımda işgücü kalitesinin arttırılması doğrudan üretimi de arttıracaktır. Bu nedenle tarım ve hayvancılık alanında işçi çalıştıran kurum ve işletmelerin desteklenmesi ve çalışacak kişilerin iş garantili kurslarla teşvik edilmesi tarım ve hayvancılıkta karlılığı arttırıcı tedbirler alınmalı" dedi. Demircan, "Ülkemiz tarım ve hayvancılığın geleceği küçük aile işletmelerinin üretim yapmalarına bağlıdır. Küçük aile işletmelerinin desteklenmesi Ülkemizde süt, Süt ürünleri ve et fiyatlarındaki dalgalanmalarını önleyecektir. Sürdürülebilir bir üretim politikasına sahip olmak için üreticilerimizin menfaatlerini daha çok korunması hedeflenmelidir" diye konuştu.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ