Portakal'da hasat vakti

Antalya Altın Portakal Film Festivali heyecanı bugün başlıyor. 160'tan fazla yerli ve yabancı filmin gösterileceği festivalin bu yılki teması 1960'lar

  1. Haberler
  2. Medya
Cuma 10.10.2009 ABONE OL
HALKIN festivali sloganı ile yola çıkan Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün başlıyor. Türkiye'nin en uzun soluklu film festivali, sekiz gün boyunca festival coşkusunu Antalya'nın tüm noktalarında taşımayı amaçlasa da festivalin merkezi yine galaların yapılacağı AKM olacak. Yerli, yabancı, kısa, uzun belgesel 160'tan fazla filmin gösterileceği festival '1960'lar' teması ekseninde şekilleniyor. Festival kapsamında '1960'lı yıllarda çekilmiş aralarında Acı Hayat, Son Kuşlar, Karanlıkta Uyananlar, Seyyit Han, Vesikali Yarım ve Gurbet Kuşları'nın da bulunduğu 10 film gösterilecek. Ayrıca 60'ların en önemli sinema hareketlerinden Yeni Dalga akımı da, önemli filmleri gösterilerek tekrar mercek altına alınacak. 1960'lar teması festivaldeki sergiler, söyleşiler ve konserlerin de odak noktası.

KORTEJ YARIN

Fakat festivalin en önemli bölümü yine Ulusal Yarışma. 16 filmin yarışacağı yarışma heyecanı bugün Usta'nın gösterimiyle başlıyor. Festivalin favori filmlerinden Reha Erdem'in Kosmos çarşamba, Zeki Demirkubuz'un Kıskanmak ise cuma günü gösterilecek. Hal böyle olunca festivaldeki yarışma heyecanı son güne kadar devam edecek. Son sözü ise Erden Kıral başkanlığındaki jüri verecek. Geçen yıllarda önemini yitiren festival korteji bu yıl yeniden gözde. Yarın saat 16.00'da kortej başlayacak. Festivalde partiler yerini akşamları düzenlenecek konserlere bırakıyor. Festival kapsamında Fuat Saka, Moğollar, Yeni Türkü, Tolga Çandar, Aylin Aslı gibi sanatçı ve gruplar sahne alacak. Kadir İnanır da 40. Sanat yılını festival kapsamında kutlayacak. Çarşamba akşam ise Onur Ödülle gecesi var. Vedat Türkali, Ülkü Erakalın, Yalçın Tura ve Sevda Ferdağ Onur Ödülü; Erol Günaydın Yıldırım Önal Anı Ödülü', Halil Dede de bu yıl Emek Ödülü alacak isimler. Festival 17 Ekim akşamı Cam Piramit'te düzenlenecek törenle sona erecek.

16 FİLM YARIŞIYOR

Festivalde yarışacak filmler ise şöyle: 40, Aya Seyahat, Babam Büfe, Başka Dilde Aşk, Beş Şehir, Bornova Bornova, Deli Deli Olma, Gölgesizler, İki Dil Bir Bavul, İlkbahar Sonbahar, Kara Köpekler Havlarken, Kıskanmak, Kosmos, Mın Dit, Usta, Uzak İhtimal.