Haftanın kültür sanat rehberi

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 12:38
ABONE OL
►İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve solistleri, 15 Kasımda Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonunda verecekleri konserde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirecek. Koro ve solistler, "Atatürk'ün Klasikleri-Cumhuriyet Bestekarları" başlıklı konserde, hem Atatürk'ün sevdiği klasikleri, hem de Cumhuriyet'in çağdaşı olan sevdiği bestekarların eserlerini seslendirecek. Şef Fatih Salgar'ın yönetimindeki koroya, solistler Şehnaz Rizeli, Vedat Koşar, Hakan Hataylı, Demet Gürsoy ve Dilek Türkan eşlik edecek. Konserde, ut sanatçısı Osman Nuri Özpekel ve keman sanatçısı Şükrü Özoğuz sahne alacak.

►CRR Konser Salonu 15 Kasım akşamı da "Dost Mızraplar" konserinde, kanun sanatçısı Göksel Baktagir ve ut sanatçısı Yurdal Tokcan'a, Türk ve Yunan sanatçılar eşlik edecek.

►Genel sanat yönetmenliğini Yalçın Çetinkaya'nın yaptığı CRR Türk Müziği Topluluğu, 17 Kasımda sahne alacak. Konserde Tülun Korman, güftesi Yahya Kemal Beyatlı'ya, besteleri Münir Nureddin Selçuk'a ait eserleri seslendirecek.

►Keman ve viyolaya olan hakimiyetiyle uluslararası kariyer yapan ve Türk bestecilerin eserlerini başarıyla yorumlayan virtüoz Mirjam Tschopp, 19 Kasımda CRR Konser Salonunda sahne alacak. Tschopp'a, Rengim Gökmen'in şefliğinde İstanbul Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Mirjam Tschopp konserinde, Ulvi Cemal Erkin'in "Keman Konçertosu"nu yorumlayacak.

►"Akbank Sanat Piyano Günleri" kapsamında Bach'ın "Goldberg Çeşitlemeleri" ile Almanya'nın klasik müzik listelerinde bir numaraya yükselen ve albümleriyle dünyanın sayılı kayıt ödüllerinden "Echo Klassik"i 4 kez kazanan piyanist Martin Stadtfeld, Akbank Sanat'ta 18 ve 19 Kasımda konser verecek.

►Müzikseverler, "İş Sanat Konserleri" çerçevesinde, kurulduğu 1992 yılından bu yana 5 kıtada, 45 ülkede, 1200 konsere imza atan "Moskova Solistleri" grubunu 17 Kasımda izleyebilecek. Viyolanın yaşayan en büyük ismi kabul edilen Yuri Bashmet, gruba hem eşlik edecek, hem de şef olarak izleyicileri selamlayacak. İş Kuleleri'ndeki İş Sanat Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek konserin diğer solisti de keman virtüozu Shlomo Mintz olacak. "Moskova Solistleri", Mozart'tan Çaykovski'ye uzanan programda tüm hünerlerini ortaya koyacak.

3 CAZ TUTKUNU BİR ARAYA GELDİ
►"İstanbul Resitalleri" kapsamında gitar sanatçısı Paul Galbraith, 18 Kasımda Mustafa Kemal Merkezi Attila İlhan Salonu'nda sahne alacak. Bilinen 6 telli gitarın Brahms çalmak için özellikle baslar açısından yetersiz kaldığını görünce 8 telli bir gitar tasarlayan sanatçı, bu enstrümanın sesinin de bir konser için yetersiz kaldığını görüp, sesi arttırmak için Brezilya'da özel bir ses kutusu tasarlattı. Gitarı çello gibi dik tutarak çalan ve enstrümanın en altından çıkan madeni bir çubuk tınıyı yerde duran akustik kutuya ileterek sesin artmasını sağlayan sanatçı, konserinde Haydn, Ponce ve Bach'tan eserler seslendirecek.

►İstanbul'da yaşayan Fransız piyanist Jef Giansily, ABD'li kontrbasçı Matthew Hall ve Türk perküsyon sanatçısı Emre Kartarı 14 Kasımda Notre Dame de Sion Lisesi Konser Salonunda bir araya gelecek. 3 caz tutkunu sanatçı, müzikseverlerle karşılıklı etkileşim ve ritm alış verişiyle birbirine karışan ezgilerin keyfini sunacak.

►Candaş Orkestrası ile "Aryalardan Napolitenlere, Müzikallerden Latinlere Seyrüsefer" adlı konser, Caddebostan Kültür Merkezinde (CKM) 15 Kasımda gerçekleştirilecek.

►Türkiye'nin önemli kadın caz piyanistlerinden Ayşe Tütüncü, kendi adını taşıyan dörtlüsü ile 17 Kasımda CKM'de konser verecek.

►Türk halk müziği sanatçıları Neşet Ertaş ve Nuray Hafiftaş, 14 Kasımda Bostancı Gösteri Merkezinde konser verecek.

►İstanbul Cervantes Enstitüsü Pera Festivali işbirliğiyle İspanya'nın flamenkodan yetişen en önemli caz piyanistlerinden Chano Dominguez'i ağırlayacak. Konser, 14 Kasımda Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsündeki Fazıl Say Salonunda gerçekleşecek.

"AĞLAYAN TÜRKİYE" SERGİSİ 15 KASIMDA SONA ERECEK
►Atatürk fotoğraflarından oluşan arşivini Anadolu Ajansının (AA) kullanımına açan yazar Hanri Benazus'un, Büyük Önder Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu 10 Kasım 1938'den, naaşının Anıtkabir'e taşındığı 10 Kasım 1953'e kadar geçen süre içindeki 300 fotoğrafının yer aldığı "Ağlayan Türkiye" adlı fotoğraf sergisi, 15 Kasıma kadar Dolmabahçe Sarayı'ndaki Milli Saraylar Daire Başkanlığı binasının alt katında görülebilecek.

"NAM-I DİĞER AŞK" 19 KASIMDA SSM'DE
►İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Sabancı Holding'in katkılarıyla gerçekleştirilecek "Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşk" başlıklı sergi, 19 Kasımda Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesinde (SSM) sanatseverlerle buluşacak. Sergiyle 15. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan dönemde iki kent arasındaki karşılıklı etkileşimin ve tarihsel birlikteliğin anlatılması amaçlanıyor. Sergide Venedik müzeleri koleksiyonlarından seçilen eserlerle Topkapı Sarayı Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Pera Müzesi ve Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesinden seçilen eserler yer alacak. Türkiye'deki müzelerden gelen ve ortak bir geçmişi temsil eden eserler, yoğun tarihi, sosyal ve ticari ilişkiler döneminin İstanbul cephesinde yaşananların tanıkları olarak, Venedik'ten gelen eserlere eşlik edecek. Böylece sergi, 2 şehir arasındaki yakın diplomatik, askeri, ticari ve sanatsal ilişkileri, karşılıklı etkileşim ve iç içe geçmişliği gözler önüne serecek. Serginin küratörlüğünü SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Musei Civici Veneziani Direktörü Prof. Giandomenico Romanelli, Ca'Foscari Üniversitesi'nden Prof. Giampiero Bellingeri ve Museo Correr'den Dr. Camillo Tonini üstlendi. Sergi, 28 Ocak 2010 tarihine kadar görülebilecek.

ÖMER ULUÇ SERGİSİ
►Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden Ömer Uluç'un "Parçalanmanın Kimyası" adını taşıyan sergisi, 13 Kasımda Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi ve Yapı Kredi Sermet Çifter Salonunda açılacak. Sergide sanatçının resim, heykel, desen, enstalasyon, dijital baskılardan oluşan çok sayıda farklı çağdaş eser sergilenecek. Sergi, 13 Aralıka kadar açık kalacak.

►Hüsamettin Koçan'ın "Yüz Göz Resimleri" isimli sergisi, 17 Kasımda Galeri Işık Teşvikiye'de sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 15 Aralıkta sona erecek.

"BUGÜNÜN USTALARI" SERGİSİ YARIN AÇILACAK
►İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen "Geleneksel Türk Kitap Sanatları-Bugünün Ustaları" sergisi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde 13 Kasımda açılacak. Sergide İstanbul ve Anadolu'nun önde gelen 56 ustasının, 2009 yılı içinde yaptığı ve ilk kez bu sergide yer alan 67 eseri yer alacak. "Geleneksel Türk Kitap Sanatları-Bugünün Ustaları" projesi, İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılında "Dünün ve Bugünün Ustaları" başlığıyla, 1453'ten bugüne kitap sanatı ustalarını ve eserlerini kapsayan görkemli bir sergiyle son bulacak.

►İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulunda açılan "Atatürk Portreleri Sergisi", 15 Kasıma kadar görülebilecek. Ressam Harun Toksoy'un doğal kumları kullanarak yaptığı tabloların yer aldığı sergide, kumdan Atatürk portrelerinin yanı sıra bazı ünlü sanatçılarla ilgili çalışmalar da bulunuyor.

TİYATRO ETKİNLİKLERİ
►Nesrin Kazankaya'nın yazıp yönettiği "Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi" adlı oyun, 13 Kasım Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi'nde prömiyer yapacak. Nesrin Kazankaya, Defne Halman, Can Başak ve Erdinç Anaz'ın rol aldığı oyunda, demokrasinin kırılma noktası olan 1980 Türkiyesinin sancılı dönemiyle yüzleşen günümüz aydın insanları konu alınıyor.

►Emre Kınay'ın yazıp yönettiği "Aşk Her Her Yerde" adlı oyun, 17-18 Kasım tarihlerinde Duru Tiyatro'da izlenebilecek. Emre Kınay, Ayça İnci, Sait Genay, Bahar Yanılmaz ve Cem Yanılmaz'ın rol aldığı oyunda, orta yaşlarını sürmekte olan asi ve uçarı kızı Dee Dee ve bir türlü yaşlılar evine gönderemediği babası Gus ile aynı evi paylaşan Leonard Loftus'un, karısı tarafından terk edilmesinin ardından hiç beklemediği bir anda bir telefon ile hayatına giren Harriet Copland'ın aşkı ele alınıyor.

►Maral Ceranoğlu'nun yönettiği "Çirkin İnsan Yavrusu" adlı eser, 17 Kasım Salı Günü Kumbaracı50 Tiyatrosu'nda izleyiciyle buluşacak. Türkiye'den biri eşcinsel, biri Kürt, biri de türbanlı üç kadının kimliklerini oluşturma süreçlerini ve bu süreçte toplumun ön yargılarıyla baş etme çabalarını ele alan "Çirkin İnsan Yavrusu", sokakta ve hayatta birbirine teğet geçen insanların ortak deneyim alanlarını konu alıyor. Lions Halk Jürisi'nden "Yılın Özgün Oyunu Ödülü"nü alan tek perdelik eserde Yelda Baskın, Gülce Uğurlu ve Elif Ürse oynuyor.

►Tuncer Cücenoğlu'nun Atatürk'ün yaşanmış hikayelerinden derlediği, Müjdat Gezen'in yönettiği "Mustafam Kemalim" adlı eser, 13-18 Kasım tarihleri arasında Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda sahnelenecek. Atatürk, İsmet İnönü ve Kurtuluş Savaşı'nın ünlü isimlerinin yer aldığı eserde, 52 ayrı rolü 26 aktör oynuyor. Oyun için Atatürk'ün cephede kullandığı otomobilin de aynısı yapıldı.

FÜSUN ÖNAL TİYATRO SAHNELERİNE DÖNDÜ
►Hakan Altıner'in yazdığı "Figaro'nun Düğünü" adlı komedi, 13-19 Kasım tarihlerinde TİM Fettah Aytaç Salonu'nda sahnelenecek. Nedim Saban'ın "Kont" rolünü üstlendiği, Füsun Önal'ın ise 12 yıl aradan sonra "Kontes" rolüyle tiyatro sahnesine döndüğü oyunda, "Figaro"yu Atılgan Gümüş, "Suzanne"yi Yeşim Alıç, "Cherubin"i Ergün Demir, "Fanchette"i Şirin Kılavuz, "Basilio"yu Erez Ergin Köse, "Marceline"i Sanem İşler canlandırıyor. Aşk, ihanet, şüphe, sırlar, palavralar ve güç oyunları ile bir komediye dönüşen oyunda, "Figaro" ve "Suzanne" mutlu sona ulaşmak için her yolu dener.

Tiyatroseverler ayrıca, hafta boyunca 3 yeni oyunu izleyebilecek.
►Tiyatro Z, bu sezonu Cem Kenar'ın yazıp yönettiği "Hesap Lütfen" adlı oyunla 13 Kasım akşamı açacak. Bengi Heval Öz ve Özgür Atkın'ın rol aldığı 2 perdelik oyunda, bir kadın ve erkeğin arasında geçen hesaplaşması anlatılıyor.

►Uğur Uludağ'ın yönetip yazdığı "Kaygan Zemin" adlı eser, 13 Kasımda Büyükçekmece Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluşacak. Doğa Rutkay, Yosi Mizrahi, Yağmur Kaşifoğlu, Hakan Bilgin, Uğur Uludağ, Barış Ataş, Aykut Taşkın ve Funda Kurt'un rol aldığı oyunda, karşı cinsle ilişkiler yeniden sorgulanıyor.

►Howard Zinn'in yazdığı, Genco Erkal'ın yönetip oynadığı "Marx`ın Dönüşü" adlı tek kişilik oyun, Enka İbrahim Betil Oditoryumu'nda sahnelenecek.

DEVLET TİYATROLARI
Devlet Tiyatrolarında ise bu hafta 2 yeni oyun sahnelenecek.
►Civan Canova'ın yazdığı "Ful Yaprakları", 12 Kasımdan itibaren 18 Kasım Çarşamba gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesi'nde oynanacak. Sesleri çıkmadığı halde hayata haykırmaya çalışanların konu alındığı eserde, hiçliğin kıyısında dolananların var olma ve hayatlarını yeniden yazma çabaları anlatılıyor. Oyunda Özlem Güveli, Türker Özden Çiftçi ve Musa Uzunlar rol alıyor.

►Beliz Güçbilmez'in yazdığı "Kül Bellek" adlı oyun, 17-18 Kasım tarihlerinde Üsküdar Stüdyo Sahne'nde izlenebilecek. Eserde, kimliği, cismi, insanları yok olmuş hayatları ziyaret eden bir adam ve bir kadının küllerin altından çıkardıkları bu hayatlara can verip, seyirciyle birlikte bir belleği yeniden oluşturmaları ele alınıyor. Ümit Kıvanç'ın müziğini yaptığı oyunda, Yeşim Gül ve Bedir Bedir rol alıyor.

ŞEHİR TİYATROLARI'NDAN YENİ BİR OYUN
►Caner Bilginer'in yönettiği "Karagöz Geri Döndü" adlı eser, 14-15 Kasım tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak. Burcu Çoban, Caner Bilginer, Ceysu Aygen, Cihan Kurtaran, Çağlar Çorumlu, Esra karabaş, Nur Saçbüker, Okan Patırer ve Yalçın Avşar'ın rol aldıkları oyunda, dedelerinin sihir yapabildiğinden şüphelenen Ali ve Ayşe'nin, tavan arasında ipucu ararken gölge oyunu tasvirleriyle karşılaşmalarından geleneksel Türk tiyatrosu gösterilerine uzanan maceralı bir yolculuk anlatılıyor.

ÇOCUK TİYATROSU
►Tiyatrolarda bu hafta Şevket Avşar'ın yönettiği, Tanıl Yaşar'ın uyarladığı "Kibritçi Kız" adlı çocuk oyunu, 12 Kasımdan itibaren 15 Kasıma kadar Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izlenebilecek.
Eserde, Ayşe Nurseli Tırışkan, Birhan Vardar, Derya Çetinel, Hamit Erentürk, H. Samet Hafızoğlu, İbrahim Ulutaş, İlyas Keleş, Müge Çiçek Türkoğlu, Nevzat Çankara, Özge O'Neill, Pınar Aygün, Reyhan Karasu, Senem Oluz, Tankut Yıldız ve Tolga Çoşkun rol alıyor.

►Yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu'nun üstlendiği "Peter Pan" adlı eser, 15 Kasım Pazar günü İş Sanat Kültür Merkezi'nde seyircisiyle buluşacak. Oyunda, Ahmet Kaynak, Ani Haddeler Pekman, Asil Büyüközçelik, Banu Çiçek, Berkay Ateş, Berker Enhoş, Bülent Çolak, Burcu Doğan, Burcu Tekin, Elif Akşar, Evrim Şahintürk ve Gökçe Sezer rol alıyor.