UNESCO'dan İstanbul'a iyi haber!

UNESCO, İstanbul'un Dünya Mirası Listesi'nden çıkarılarak Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alınması talebini reddetti. Bununla birlikte İstanbul'a üç ödev verildi

Brezilya'da toplanan UNESCO Dünya Mirası Komitesi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un Dünya Mirası Listesi'nden çıkarılarak Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alınması yönündeki talepleri reddetti. Kentin dört tarihi alanındaki sorunların ve ilerlemelerin tartışıldığı toplantıda korkulan karar çıkmadı. Türkiye'nin de taraf olduğu, 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme'nin uygulanmasını öngören Dünya Miras Komitesi, İstanbul'un Dünya Mirası Listesi'nde kalması kararlaştırdı. 21 ülkeden uzmanlardan oluşan komitenin kararı, 3 Ağustos'ta nihai hale gelecek. Komite, 'İstanbul'un Tarihi Alanları' ile ilgili gündem maddesini, 2011'de Bahreyn'de yapılacak olan 35. toplantısında tekrar ele alacak.

KOMİTE ÖDEV VERDİ

UNESCO uzmanları ve Dünya Miras Komitesi, tartışmalı Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün yapılmasına itiraz etmediklerini, hatta köprünün tarihi yarımadadaki trafiği azaltmak bakımından yararlı olabileceğini ifade ediyor. Ancak uzmanlar, projeye göre 65 metre olan köprü direklerinin 'dünyada en iyi korunan tarihi - kültürel manzara' olarak niteledikleri İstanbul'un tarihi yarımadasının manzarasını zedelemesinden endişe duyuyor. Komite, bu nedenle Türkiye'ye üç ödev verdi. Buna göre Türkiye, Haliç Metro Geçişi Köprü Projesi'nin başta Süleymaniye Camii olmak üzere, tarihi yarımadanın görüntüsünü zedeleyip zedelemeyeceğinin tespiti için bağımsız bir değerlendirme yaptıracak. Tarihi alanların korunması için hazırlanmakta olan 'Yönetim Planı'nı bir an önce bitirecek, büyük ölçekli altyapı projelerini uygulamadan önce kültür mirası üzerindeki etkilerinin değerlendirecek ve Osmanlı ahşap evlerinin korunması için bir plan geliştirecek.

BİZE ULAŞIN