'Sansür' tartışmasında yeni bir mektup var

'Hayal ve Hakikat'ten eserlerini çeken Leyla Gediz'e İstanbul Modern'in başküratörü Levent Çalıkoğlu da bir mektup yazdı

Sanatçı Bubi'nin sipariş üzerine yaptığı Oturak adlı eserinin İstanbul Modern'de düzenlenen Gala Modern gecesine kabul edilmemesi sonrası yaşanan 'sansür' tartışmalarıyla ilgili, dün hem müze bir açıklama yaptı hem de müzenin başküratörü Levent Çalıkoğlu, 'Hayal ve Hakikat' sergisinden eserlerini çekeceğini açıklayan sanatçı Leyla Gediz'e yazdığı mektubu SABAH'la paylaştı. Çalıkoğlu, Gediz'e hitaben yazdığı mektupta, Gediz'in 'sansür ile ilgili' önceki tutumunun farklı olduğunun altını çiziyor: "İstanbul Modern'e ve bana karşı şu ana kadar hangi tavizi vermek durumunda kaldın? Bu ne haksız bir itham. Müze olarak, senin haklarını ne zaman ve hangi örnekte yok saydık? Keşke ilk gün gerçek fikirlerini söyleseydin. Çok net bir şekilde 'Sergime hazırlanıyorum, beni gelecek yıl düşünün' demedin mi? Kaldı ki tıpkı senin gibi daha önce bu teklifin götürüldüğü ve kabul etmeyen sanatçılar oldu, elbette samimi gerekçelerini açıklayarak. Bundan daha doğal ne olabilir ki? (....) Cumartesi günü telefonda 'Bubi gibi bir gerzeğin oyununa gelmemek gerek' diyen sen değil miydin? Telefon konuşmamızda söylediklerinle tam tersi sözler sarfediyorsun. 'Tüm dünyada müzelerin bu tür özel uygulamalar gerçekleştirdiğini, bunu bilmemenin cahillik olduğunu, insanların artık dünyaya bakması gerektiğini' sen söylemedin mi? Tavrını gerçekten büyük bir haksızlık olarak görüyorum."

'SANSÜRÜN KARŞISINDAYIZ'
İstanbul Modern de yaptığı yazılı açıklamada ilk yaptığı açıklamanın arkasında durarak yaşanan olayların sansür olmadığının altını bir kez daha çizdi ve müzenin her zaman sansürün karşısında olduğunu vurguladı: "Yaşanan tarşımaları hayretle izliyoruz. İstanbul Modern'de, eğitim programlarımıza destek sağlamak amacıyla Gala Modern gibi etkinlikler düzenliyoruz. Bu konudaki diyaloğun başlangıcında diğer tüm sanat- çılarımıza olduğu gibi sanatçı Bubi'ye de gecenin niteliği ve önemi ayrıntısıyla açıklanmış ve sanatçının yapacağı bağışın gecede eğitim programına destek amacıyla destek yarışına sunulacağı ifade edilmiştir. Sonrasında ise küratör ekibimiz sanatçı tarafından yapılacak bağışın gecede yer almamasına karar vermiştir. Buradaki seçim hakkı küratörlerimize, dolayısıyla da kuruma ait. Her zaman özgür bir sanat ortamının arkasında olan İstanbul Modern, tüm etkinliklerinde sansürün karşısında durmuştur."

BUGÜN NELER OLDU