Filistin'deki Doğuş Kilisesi de Dünya Mirası Listesi'nde

Türkiye Filistin'deki Doğuş Kilisesi'nin Dünya Mirası Listesi'ne alınmasını; Filistin'in uluslarararası hukuktan kaynaklanan haklarını ilk kez kullanması açısından önemli buldu.

Türkiye, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Filistin topraklarındaki Doğuş Kilisesi'ni (Nativity) Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesine almasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 25 Haziran–6 Temmuz arasında St. Petersburg'da gerçekleşen UNESCO 36. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nın 29 Haziran tarihli oturumunda, Filistin'in Dünya Miras Listesi'ne acilen kaydolmak üzere sunduğu, ''İsa'nın Doğum Yeri: Doğuş Kilisesi ve Hac Yolu, Beytüllahim'' başlıklı başvuru dosyasının oy çoğunluğuyla kabul edilmesi ve Tehlike Altındaki Dünya Miras Listesi'ne kaydedildiği hatırlatılarak, bu gelişmenin memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

Açıklamada, geçen yıla kadar UNESCO'da gözlemci olan Filistin'in, 36. UNESCO Genel Konferansı'nda (Ekim 2011) UNESCO'ya üye ''Devlet'' olarak kabul edildiği, bu karar ile de Filistin'in BM sisteminde ilk kez devlet olarak tanındığı vurgulanarak, Filistin'in, UNESCO'ya üyeliğinin ardından, 1972 tarihli UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi'ne de taraf olduğu, daha sonra Dünya Miras Listesi'ne kaydolmak üzere ''İsa'nın Doğum Yeri: Doğuş Kilisesi ve Hac Yolu, Beytüllahim'' başlıklı bir başvuru dosyasını Dünya Miras Merkezi'ne sunduğu aktarıldı.

Açıklama şöyle:

''Filistin'in UNESCO'ya üye devlet olarak kabulünden sonra devlet olarak uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını ilk kez kullanmasını teşkil etmesi nedeniyle bu başvuru ve neticesinde alınan karar kültürel ve tarihi açıdan bölgede Filistin lehine önemli bir kazanım teşkil etmektedir.''

Hristiyanların Hz. İsa'nın doğduğu yerde yapıldığına inandıkları Doğuş Kilisesi'nin Filistin'in en çok turist çeken yeri olduğu, burayı 2010'da 1 milyon 500 bin, 2011'de ise yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği bildiriliyor.

Filistin, UNESCO Genel Kurulu'nda teşkilatın 195. üyesi olmuştu. ABD ve İsrail, Filistin'in UNESCO üyeliğine büyük tepki göstermiş, hatta ABD teşkilata yaptığı yardımı kesmişti.

BİZE ULAŞIN