Fatih Sultan Mehmet, “Fetih 1453” filmini bastı!

  • İHA
  • Medya
  • Pazartesi 16.07.2012 17:24
Gebze'de geleneksel olarak düzenlenen Eskihisar Kalesi Ay Işığında Sinema Akşamları başladığı gibi Fetih 1453 Filmi ile son buldu. Değişik sürprizlerinde yer aldığı gecede Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Fatih Sultan Mehmet Han'ın temsili atına bindi.

Gebze Belediyesi'nin Eskihisar klasiği olan Ay Işığında Sinema Akşamları birbirinden farklı etkinlikle sona erdi. Mehtap altında sinema akşamlarında tarihi Eskihisar Kalesi'ni dolduran Gebzeliler 10 gün boyunca gişe rekorları kıran yerli ve yabancı yapım filmleri keyifle izledi. Sinema akşamında Gebze Belediyesi tarafından farklı bir etkinliğe daha imza atıldı. Fetih 1453 filmi öncesinde, çağ kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet ve Ak Şemsettin hazretlerinin temsili olarak canlandırıldığı yürüyüş yapıldı. Eskihisar Sakız Ağacı önünden başlayan yürüyüş kaleye kadar sürdü. Kalede son bulan yürüyüşte Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, temsili Fatih Sultan Mehmet Han'dan atını ödünç alarak Gebzelileri at üzerinden selamladı.

Ay Işığında Sinema Akşamları için Eskihisar Kalesine gelen temsili Fatih Sultan Mehmet Han'ın atı kalabalıktan huysuzlandı. Çevredekilerin endişeli bakışları arasından huysuzlanan kırat zaman zaman protokolü korkuttu. Sonrasında seyisinin çabaları sonunda sakinleşen at kaleye girebildi.

Eskihisar Kalesi Ay Işığında Sinema Akşamları'nda konuşma yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, bu tarz etkinliklerini önemine değinerek, "Bugün buradaki kalabalıktan zaten her şey anlaşılıyor. Vatandaşın sosyal aktivitelerine önem veriyoruz. Bu gece temsili Fatih Sultan Mehmet Han'ı getirerek insanlarımızın tarihimizi hatırlamasını sağlamaya çalıştık. Gebze Fatih Sultan Mehmet Han'ın mezarının bulunduğu yer olma unvanı ile ön plana çıkan bir kent bunu her fırsatta anlatmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN