Kazdağları'nda mitolojik düğün

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki Çandır mesire yeri mitolojik bir düğüne ev sahipliği yaptı. Kebrene düğünü yöre insanından büyük ilgi gördü.

Bayramiç Belediyesi tarafından düzenlenen 19. Kazdağları Festivali renkli programlara ev sahipliği yaptı. Festival çerçevesinde ilçe merkezine 10 kilometre mesafede bulunan Kutluoba köyünde mitolojik bir düğün sahnelendi. Yusuf Ay tarafından yazılan Kebrene düğünü isimli gösteri ilgiyle izlendi. Oyunu Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer'in yanı sıra gazeteci ve öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin de izledi.

Kareografisini Buket Deniz'in üstlendiği, müzik direktörlüğünü Barış Karabulut'un yaptığı Kebrene düğününde erkek ve kadın 20 kişilik bir kadro görev aldı. Mitolojide yaşanmış bir düğünün canlandırıldığı oyunda iki erkeğin bir kadın için mücadelesi ve sahnelendi. Oyunun son bölümünde ise önce gelin ardından arkadaşları Kutluoba'nın soğuk sularına girdi.

Yusuf Ay, 'Eskiden bu suda bakireler yıkanır ve kutsanırmış. Bu topraklarda yaşanmış bir kültürü tanıtmaktan onur duyduk. Son birkaç yıldır burada belediyemizin katkılarıyla bu programı icra ediyoruz' dedi.

BİZE ULAŞIN