Sharon Jones, The Dapkings ile sahnde!

Soul müziğin günümüzdeki en önemli isimlerinden, güçlü vokal Sharon Jones, birlikte yola çıktığı grubu The Dap-Kings ile 19. İstanbul Caz Festivali kapsamında bu akşam İstanbullu hayranlarıyla ilk kez buluşacak

Mark Ronson ve Amy Winehouse gibi sanatçıların temsil ettiği sound'un öncüsü Sharon Jones & The Dap-Kings'in İstanbul'daki ilk konseri, bu akşam saat 21.00'da UNO sponsorluğunda, santralistanbul Kıyı Amfi sahnesinde gerçekleştirilecek.

2002 yılında kurulan New Yorklu soul, funk ve R&B grubu Sharon Jones & The Dap-Kings'in güçlü vokali Sharon Jones, Amy Winehouse'un da örnek aldığı vokalist olarak eleştirmenlerden büyük övgü alıyor. 80'lerin ünlü klasik soul grupları Soul Providers and The Mighty Imperials'ın üyelerinden kurulan The Dap-Kings ise, soul müziğin revaçta olduğu 60'lı yılların sound'unu en iyi yansıtan gruplardan…

Sahnedeki etkileyici performansıyla izleyenleri kendine hayran bırakan, "dişi James Brown" Sharon Jones'la yola devam eden The Dap-Kings davulda Eric Kalb, basta Gabriel Roth, gitarda Binky Griptite, Joe Crispiano, perküsyonda Fernando Velez, trompette Dave Guy, bariton saksafonda Cochemea Gastelum, tenor Neal Sugarman ile The Dapettes olarak da bilinen vokalistler Starr Duncan ve Sundra Williams'dan oluşuyor.

Soul müziğin günümüzdeki en önemli isimlerinden Sharon Jones & The Dap-Kings, 2002 yılında Dap Dippin' with Sharon Jones and The Dap-Kings ve 2005 yılında Naturally isimli albümleri yayımladı. Bu albümlerle yakaladıkları çıkışı, 2007 yılında büyük bir hayran kitlesi edinmelerini sağlayan 100 Days, 100 Nights albümü izledi. Grubun, 2010'daki son stüdyo albümü I Learned the Hard Way'in ardından, 2011'de yayımlanan canlı konser kaydı Soul Time! da tüm eleştirmenlerden tam not aldı. Bugüne kadar dünyanın birçok festivalinde sayısız konser veren grup, "soul" kardeşleri Prince'in birçok konserinde de sahneye enerji kattı.

En iyi film dalında Oscar ve Golden Globe adayı olan Up in the Air filminin müzikleri için yeniden yorumladıkları Woody Gurthie şarkısı This Land Is Your Land büyük ses getirdi. 2007 yılında Denzel Washington'un The Great Debaters filminde oyunculuk yeteneğini sergileyen Jones, filmin müziklerinde yer alan vokallerin de büyük çoğunluğunu seslendirdi.

Sharon Jones'un birlikte çalıştığı sanatçılar arasında David Byrne, They Might Be Giants, Rufus Wainwright, Lou Reed, ve Michael Bublé gibi çok önemli isimler bulunuyor. Konserlerinde kendi temsil ettikleri müzik türünün sınırlarını genişleten Sharon Jones & The Dap-Kings, Amy Winehouse, Whitney Houston gibi sanatçıların şarkılarına da yer veriyor.

19. İstanbul Caz Festivali kapsamında UNO sponsorluğunda gerçekleştirilecek Sharon Jones & The Dap-Kings konserinin biletleri oturmalı 70 TL, 40 TL, 30 TL, ayakta 60 TL (sahne önü) ve ayakta 40 TL (öğrenci) üzerinden, BİLETİX satış kanalları, İKSV ve konser günü mekân girişinden temin edilebilir.


BİZE ULAŞIN