Parion'da 2 bin yıllık Kentauros heykeli bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran'ın kazı başkanlığında yürütülen kazılarda önemli bir kalıntıya rastlanıldı.

Prof. Dr. Başaran, yaptığı açıklamada, İÇDAŞ AŞ'nin ana sponsorluğundaki çalışmalarda kazı bölgelerinden Roma Tiyatrosu'nda geçmişi yaklaşık 2 bin yıl öncesine dayanan Kentauros (belden yukarısı insan, alt tarafı at görünümlü yaratık) heykelinin ele geçtiğini bildirdi.

Parion'da kazılar başladığından bu yana tiyatroda ilk kez bir heykelle karşılaştıklarını dile getiren Başaran, ''Heykel, gövdeye kadar korunmuş. Göz bebeklerinin oyuk olması dolayısıyla gözlerinin renkli ve kıymetli taştan yapıldığını tahmin etmekteyiz'' dedi.

Başaran, Roma Tiyatrosu'nun Parion'daki önemli yapılardan birisi olduğuna işaret ederek, ''Parion, 8'inci yüzyılda kurulmuş bir kent. Troas bölgesinin önemli kentleri arasında yer alıyor. Bu yılki kazılar 6 bölgede sürüyor. Günümüzden yaklaşık 2 bin yıl öncesine giden heykel, kaliteli mermerden yapılmış ve işçiliği çok iyi'' diye konuştu.

Tamamı düşünüldüğünde yaklaşık boyu 3 metreyi bulan heykele ait başka parçaların da bulunma ihtimali olduğunu belirten Başaran, heykelin korumaya alındığını,restorasyon sonrası Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmesinin planlandığını kaydetti.

BİZE ULAŞIN