Doğuş, Anadolu üniversitelerini klasik müzikle buluşturuyor

Doğuş Holding, yaz aylarında Bodrum Turgutreis'te düzenlediği Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası turneleriyle de kültür sanata yaptığı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Doğuş Holding, 2007 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın sponsorluğunu kapsamında Anadolu illerini klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor.

2009'da Anadolu'da klasik müzik sevgisini yaymak için 'Kampüste Senfonik Akşamlar' adlı projeyi başlatan CSO, Doğuş işbirliğiyle proje kapsamında bir hafta boyunca seçilmiş illerdeki üniversitelerde şef Rengim Gökmen yönetiminde konserler veriyor. Projenin ilk yılı olan 2009'da Konya, Niğde ve Gaziantep'te konserleri 2200 kişi izledi. 2010'da Kars, Erzurum, Rize, Giresun ve Trabzon'daki konserlerde bu sayı 5500'e çıktı. 2011'de Hakkari'de yaşanan terör saldırısı nedeniyle turne ertelendi.

Bu yıl Ege Bölgesi'nde 6 ili kapsayan turnede ünlü keman sanatçısı Cihat Aşkın ve dünyaca ünlü sanatçı İdil Biret sahne alıyor. Cihat Aşkın'ın eşlik ettiği ilk CSO konseri 10 Kasım akşamı Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde gerçekleşti. Afyon'da çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu tam 1200 kişilik coşkulu bir kitleye seslenen CSO'nun ikinci konseri de Isparta'da gerçekleşti. Isparta'da üniversitenin 500 kişilik salonunda toplam 700 kişi CSO konserini izledi.

Program çerçevesinde bu akşam Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde müzikseverler CSO'yu dinleyecek. CSO, 14 Kasım'da Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde, 16 Kasım'da Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde verilecek konserlerle turneye devam edecek. 'Kampüste Senfonik Akşamlar'ın finali ise Muğla'da, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'le 17 Kasım Cumartesi akşamı Muğla Üniversitesi'nde olacak.

BİZE ULAŞIN