Cem Yılmaz'dan sonra Ali Poyrazoğlu

Borusan İstanbul Filarmoni Ortestrası'nın (BİFO) geliri yetenekli genç müzisyenlerin yurt dışı eğitimlerine aktarılacak özel konserini, bu yıl tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu yönetecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Ortestrası'nın (BİFO) geliri yetenekli genç müzisyenlerin yurt dışı eğitimlerine aktarılacak özel konserini, bu yıl tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu yönetecek.

BİFO'dan yapılan açıklamaya göre, 2006 yılında Borusan Holding'in girişimiyle Türkiye'de klasik müziğin geliştirilmesi amacıyla başlatılan, geliri yetenekli genç müzisyenlerin yurt dışındaki saygın eğitim kurumlarında lisansüstü öğrenimlerini karşılamak amacıyla kurulan Borusan Müzik Bursu fonuna aktarılan ''Özel Konser'' projesi, 11 Aralık'taki konserle devam edecek.

Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın bağış yaparak konuk şef görevini üstlendiği ''Özel Konser'' projesi, 2010 yılında Cem Yılmaz ile birlikte farklı bir boyuta taşındı.Borusan Kültür Sanat'ın bu tarihe kadar kapalı etkinlik olarak düzenlediği konserin biletlerinin satışa çıkarılmasıyla bu misyona sanatseverlerin de katkıda bulunması sağlandı. Sanatseverlerden gelen büyük ilgi üzerine Cem Yılmaz, 2011 yılında konuk şef olarak bir kez daha BİFO ile buluştu.

''Özel Konser''de bu yıl ise ''konuk şef'' olarak usta tiyatrocu Ali Poyrazoğlu görev yapacak. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda 11 Aralık akşamı gerçekleştirilecek ''Özel Konser''in başlangıcını onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO ve projenin eski bursiyerlerinden kemancı Nihat Ağdaç yapacak. Daha sonra tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu ''konuk şef'' olarak sahnede yer alacak.

Usta sanatçının, opera dünyasının ünlü yapıtlarından biri olan Carmen'den seçtiği bölümleri yöneteceği konserde izleyenler, müzikli dakikaların arasında neşeli ve esprili anlara da tanıklık edecek.

Konserin bilet satışlarından elde edilen gelirinin tamamı önceki yıllarda olduğu gibi Borusan Müzik Bursu fonuna aktarılacak.

Konserin fiyatları 50 ila 300 lira arasında değişen biletleri Biletix üzerinden satışa sunuldu.


Eğitim alan genç yetenekler


BİFO'yu, 2006'da Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık yönetti ve mezzosoprano Fatma Ayazlar New York City Üniversitesi Brookyn College'da eğitim alma şansı buldu. Fatma Ayazlar, çalışmalarına New York'ta devam ediyor.

Orkestrayı 2007 yılında Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç yöneterek, fagot sanatçısı Burak Özdemir'in Juilliard Müzik Okulu'nda doktora eğitimi almasına katkıda bulundu. Anlatım ve duygu yoğunluğu bakımından dünyaca üne sahip yorumların altında imzası bulunan, Juilliard kökenli barok dönem müziği topluluğu Musica Sequenza'nın kurucusu ve sanat yönetmeni Burak Özdemir, rönesanstan klasik döneme uzanan geniş bir skalada, hem her iki döneme ait hem de modern enstrümanları kullanarak performanslarını gerçekleştiriyor. Juilliard Senfoni, Borusan İstanbul Filarmoni, Berlin Oda ve Französischer Dom orkestralarıyla birlikte solist olarak sahneye çıkan Burak Özdemir'in icralarını sunduğu mekanların arasında Peter J. Sharp Theater, Alice Tully Hall, İş Sanat ve Schloss Glienicke yer alıyor. Sanatçı Berlin-New York arasında çalışmalarına devam ediyor. Burak Özdemir, Kasım ayı sonunda Berlin'deki Radialsystem V'de konser verecek.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın ''konuk şef'' olduğu 2008 yılındaki konser, Mustafa Arda Cabaoğlu'na, University of Rochester Eastman School of Music'te trompet dalında kazandığı doktora programı için destek yarattı. Cabaoğlu, bu okulda doktorasına devam ederken dünyaca ünlü trompetçi Hokan Hardenberger'in master classına kabul edildi. Cabaoğlu, 2 yıldır İsveç Malmö'de Hokan Hardenberger ve Busse Nielson ile öğrenimini sürdürüyor. Cabaoğlu, bu yıl, üstün başarısından dolayı okuldan tam burs kazanan tek yabancı öğrenci oldu.

Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından verilen müzik bursunu almaya 2009 yılında Juilliard School of Music New York Piyano Eşlik Bölümü yüksek lisans öğrencisi Çağdaş Özkan ve Hochschule für Musik Köln yüksek lisans öğrencisi Sıtkı Kandemir Basmacıoğlu hak kazandı. Yüksek lisans eğitimini tamamlayan Basmacıoğlu, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmaları Merkezi'nde ders veriyor ve Eskişehir Üniversitesi'nde doktora çalışmasına devam ediyor.

Orkestrayı 2010 yılının başında gerçekleşen ''Özel Konser''de ise komedyen Cem Yılmaz yönetti. İlk kez sanat dünyasından bir ismin yönettiği dördüncü ''Özel Konser'' yine bir ilke sahne oldu ve bu defa konserin biletleri satışa sunuldu. Konseri, 1750 seyirci izledi ve 277 bin lira gelir elde edildi. Bununla 6 yetenekli genç müzisyene yurt dışında eğitim olanağı sağlandı. 2010 yılında gerçekleştirilen konserin geliriyle Çağdaş Özkan ve Mustafa Arda Cabaoğlu'nun bursu devam ederken, Mürsel Yavuz, Nihat Ağdaç ve Vedat Okumuş da burs almaya hak kazandı.

Cem Yılmaz, 2010'daki başarılı yönetiminden sonra seyircilerden gelen yoğun talep üzerine geçen yıl da orkestranın konuk şefi oldu. Bu konser sayesinde 6 öğrenciye burs olanağı sağlandı. Ezgi Tandoğan ve Aziz Baziki fagot, Özge İnci obua dalında Berlin Hochshule'de, Opal İpek Beşli viyola ve Emre Kemal Gökalp gitar dalında Royal Academy'de, Ece Dolu ise keman dalında Eastman School of Music'te eğitim almaya başladı.

BİZE ULAŞIN