İKSV'den muhteşem veda

2012 yılı boyunca klasik müzik dünyasının ünlü şef ve orkestralarını İstanbul’da ağırlayan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 40. yıl etkinlikleri muhteşem bir konserle son buluyor.

Çağımızın en önemli şeflerinden Zubin Mehta yönetimindeki Floransa Maggio Musicale Orkestrası, 7 Aralık Cuma akşamı Haliç Kongre Merkezi'nde dünyaca ünlü piyano ikilisi Güher ve Süher Pekinel'e eşlik edecek. Bell Şirketler Topluluğu, Organik Holding AŞ ve Finansbank eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek konser sezonun en önemli klasik müzik etkinliklerinden biri olacak.

Saat 20.00'de başlayacak konser programında Verdi'nin La Forza del Destino Uvertürü, Güher ve Süher Pekinel piyano ikilisinin solist olduğu Bartok'un İki Piyano, Vurmalılar ve Orkestra İçin Konçerto'su ile Dvorak'ın Re Minör 7. Senfoni'si yer alıyor.

Müzik dünyasının seçkin eleştirmenlerinin "kristal berraklık ve coşkulu enerji", "altın dokunuş", "derin duygusal sempati", "renkli ve büyüleyici" gibi ifadelerle tanımladığı dünyaca ünlü Güher ve Süher Pekinel ikilisi bugüne kadar neredeyse dünyadaki tüm önemli orkestralar eşliğinde konserler verdi, Amerika'dan Uzakdoğu'ya pek çok başarılı turne gerçekleştirdi. Pekinellerin kapsamlı diskografisi içerisinde yer alan Leonard Bernstein'in kendileri için düzenlediği Batı Yakası Hikâyesi'nin iki piyano versiyonu "Yılın Plağı" seçilirken, Jacques Loussier ile caz projeleri Take-Bach satış rekorları kırdı ve önemli uluslararası ödüller kazandı. Pekinellerin son olarak, Bach'ın ikili ve üçlü piyano konçertoları ile Brahms ve Saint-Säens'ın eserlerini içeren kayıtları ise Daily Telegraph ve Guardian gazeteleri tarafından "Yılın En İyi Albümleri" arasında gösterildi.

Efsane şefler geleneğinin son temsilcilerinden Zubin Mehta, Montreal Senfoni, Los Angeles Filarmoni, New York Filarmoni, Bavyera Devlet Operası'nda müzik direktörlüğü görevlerinde bulundu. Viyana Filarmoni, Münih Filarmoni, Los Angeles Filarmoni Orkestraları ile Bavyera Devlet Orkestrası'nın onursal şefi, İsrail Filarmoni'nin yaşam boyu müzik direktörü ve 2006 yılından bu yana Valencia'daki Mediterrani Festivali'nin başkanlığını üstlenen Mehta aynı zamanda 25 yılı aşkın süredir Maggio Musicale'nin de daimi şefi.

İsmini 1933 yılında kurulmasına katkıda bulunduğu Avrupa'nın en eski ve en önemli festivallerinden biri olan "Festival del Maggio Musicale Fiorentino"dan alan Floransa Maggio Musicale Orkestrası Grammy de dâhil olmak üzere bugüne kadar pek çok ödüle layık görüldü. Bugüne kadar Abbado, Bernstein, Furtwängler, Karajan, Klemperer, Maazel, Ozawa ve Solti gibi pek çok efsanevi konuk şefin yönetiminde konserler veren orkestrayla, Richard Strauss, Paul Hindemith, Igor Stravinsky, Krzysztof Penderecki gibi besteciler kendi eserlerinin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdiler.

Klasik müzik dünyasının yıldız isimlerini buluşturacak konserde bazı kategorilerdeki biletler tükenmek üzere…

Klasik müzikseverler tarafından büyük ilgi gören Zubin Mehta yönetimindeki Floransa Maggio Musicale Orkestrası'nın konserinde bazı kategorilerdeki biletler tükenmek üzere.

Biletler, Biletix satış kanalları ve İKSV'den (10.00–18.00 saatleri arasında; Pazar günleri hariç) satılıyor. Konserin bilet fiyatları 300 TL, 250 TL, 200 TL, 150 TL, 90 TL ve 30 TL (öğrenci). Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli olup Lale Kart üyeleri, %25'e varan özel indirimden yararlanabiliyor.

BİZE ULAŞIN