Hac kura çekilişi bugün hangi kanalda ve saat kaçta başlıyor? - TRT Diyanet canlı hemen izle!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre hac kura çekilişi için resmi tarih verildi. 1 Şubat 2018 Perşembe günü olarak açıklanan çekiliş tarihinin ardından ''Hac kura çekilişi hangi kanalda ve saat kaçta başlıyor?'' cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi oldu. Kura sonuçları canlı olarak takip etmek isteyenler doğru yerdeler. TRT Diyanet canlı izle başlıklı haberimiz üzerinden kura çekimi başladığında canlı izleyebilirsiniz.

Hac kura çekilişi bugün hangi kanalda ve saat kaçta başlıyor? - TRT Diyanet canlı hemen izle!

Kutsal topraklara gitmek için heyecanla bekleyen vatandaşların beklediği gün geldi, çattı. Diyanet İşler Başkanlığı'nın açıklamasına göre 2018 hac kura çekilişi yarın yapılacak. Sonuçların ardından ise hacca gitmeye hak kazanan kişilerin isim isim listesi belli olacak. Peki Hac kura çekilişi hangi kanalda ve saat kaçta başlıyor? Bu sorunun yanıtını hac başvurusu yapan kişiler sıkça araştırıyor. TRT Diyanet canlı izle başlıklı haberimiz ile bu heyecanlı anı takip edebileceksiniz.

HAC KURA ÇEKİLİŞİ HANGİ KANALDA VE SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği bir soru daha cevabını buldu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kura tarihini ve saatini açıklamasının ardından hac kura çekilişinin yayınlanacağı kanal belli oldu. Başvuru yapan adaylar 1 Şubat Perşembe günü 11:00'da başlayacak olan çekilişi TRT Diyanet'ten canlı izleyebilecekler.

TRT DİYANET CANLI İZLE

Hac kura çekilişinin başladığı an itibari ile yayın aktif hale gelecektir. Çekiliş sonuna kadar kuraları bu başlık altından takip edebilirsiniz.

HAC KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Hac kesin kayıtları, 5-16 Şubat'ta, her ilde ve her bir hac konaklama türünde yapılacak.

Belirlenen kayıt süresi içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 22 Şubat-2 Mart'ta dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

İlk hac kafilesinin 17 Temmuz'da, son hac kafilesinin 15 Ağustos'ta gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 25 Ağustos-20 Eylül'de gerçekleşecek.

HAC KURALARI NASIL ÇEKİLİYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığımızca, kuraya tabi tutulacak hacı adaylarının önemli bir bölümünün önceki yıllardan beri bekleyen ve bu yıl tekrar kayıt yenileten, bir kısmının da ilk kez ön kayıt yaptırmış olanlardan teşekkül etmesi sebebiyle, önceki yıllardan bekleyenlerin mağduriyetlerini belli oranda giderebilmek ve kendilerine daha fazla imkan sağlamak maksadıyla, kur'a çekiminde; kayıt yapılan yıllara göre kat sayı uygulanması ve kuranın; hacı adaylarının peş peşe girdiği kura sayısının kendisiyle çarpımı sonucu elde edilecek rakama göre çekilmesi benimsenmiştir. Örneğin Katsayılı kura sistemi ile 5 yıldır başvuru yapanların 25 kez, 4 yıldır kayıt yaptıranların 16, 3 yıldır kayıt yaptıranların 9, 2 yıldır kayıt yaptıranların 4 ve bu yıl ilk kez kayıt yaptıranların ise 1 kez ismi çıkmakta, böylece yeni kayıt yaptıranların heyecanı da her yıl devam etmektedir.

Hacı adaylarının pasaportları, toplu halde Ankara'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'ne gönderilir, vizeleri alındıktan sonra uçak biletleri ile birlikte, önceden belirlenen (hangi hacı adayının hangi hava alanından gideceği) hava alanlarına gidilir ve pasaport ve biletler Hacı adaylarına teslim edilir, sonrasında da hava yolu ile hac yolculuğu başlar.

BİZE ULAŞIN