(Özel) Terzi Alican 30 Kişiye Sigarayı Bıraktırdı

Muş’ta, 2008 yılından itibaren otuz kişiye sigara bıraktıran terzi Alican Taşdemir, hedefinin Türkiye’de rekor kırmak olduğunu söyledi.
Muş’ta 2008 yılında sigara bırakma kampanyası başlatan terzi Alican Taşdemir, sigarayı bırakana ücretsiz elbise dikiyor. Resmi kayıtlara göre 14 kişiye sigarayı bıraktıran Taşdemir’e daha önce Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’de takdir belgesi vererek ödüllendirdi. Tek hedefinin Türkiye’de sigarayı bıraktırmada rekor kırmak olduğunu belirten Taşdemir, Muş halkının da duyarlılık gösterdiğini, vali, il sağlık müdürü ve bazı kamu kurum amirlerinin de kendisini ziyaret ederek teşekkür ettiğini söyledi. İnsanların sigara içerek kendilerine zarar vermesine seyirci kalmak istemediğini ve bunun için kampanya başlattığını ifade eden Taşdemir, “İnsanlara nasıl hizmet verebilirim diye düşünürken baktım yanı başımızda hem canı hem de cebini yakan insanlar var. Bunlara seyirci kalmak istemedim, topluma bir hizmetim olsun diye sigara bırakma kampanyası başlattım. 2008 yılında kampanyayı başlattım ve hedefte 1 kişi vardı, 30 kişiye ulaştım. Bunlardan 14 tanesi resmiyete geçti” dedi.
Sigarayı bırak kampanyasını devam ettirerek hedefinde birçok kişiye ulaşmak olduğunu kaydeden Taşdemir, “Türkiye’de sigarayı bıraktırma konusunda rekor kırmak istiyorum. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi tarafından bana takdir geldi" şeklinde konuştu.
SİGARA TİRYAKİLERİNE ÖNERİDE BULUNDU
Sigara tiryakilerinin içtikleri sigara sayısını azaltmaları önerisinde bulunan Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tiryakilere şu öneride bulunuyorum; tamamen bırakma imkanları olmasa da sayılarını azaltsın ve az içsin. Sigaraya giden parayla nice okullar ve kurumlar yapılır. Hastaneler yapılır. Sigara neticede israftır. 30 kişiye sigara bıraktırdım, tabi 100 kişiye yakın elbise diktim. Adam sigarayı bırakmadığı halde ben sigarayı bıraktım diyor ben ona elbise diktim. Benim burada amacım bir gün vicdan azabı çeker ve sigarayı bırakır diye. Bahane arıyorum; birisi gelsin bana desin sigarayı bırakıyorum bana elbise yap dese yaparım.”
Sigara bırakma kampanyasını desteklediğini ve iş yerlerinin yan yana olmasından dolayı kendini şanslı hisseden Kazım Aşık, “Komşumuz Alican Taşdemir ağabeyimiz, çok güzel bir kampanya başlattı sigara bırakma kampanyası. Tabi ben bıraktım ve şuan çok rahatım. İnşallah bundan sonra buradaki komşularımız onu örnek alarak kampanya başlatacağız” dedi.
15 yıl sigara içtiğini ve terzi Alican Taşdemir’in sürekli müşterisi olduğunu ifade eden Şahin Yıldırım da, “Her zaman sigarayı bırakın diyor ve bende bıraktım. 15 yıl sigara içtim, bana sürekli bırak diye söylerdi” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN