Muş’ta Hayvan Pazarı Hizmet Vermeye Başladı

Muş’ta Hayvan Pazarı Hizmet Vermeye Başladı
Muş Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan canlı hayvan pazarı, Kurban Bayramı öncesi vatandaşların hizmetine açıldı.
2014 yılı Mayıs ayında temeli atılarak yapımına başlanan canlı hayvan pazarı hizmete açıldı. Belediyenin yoğun çalışmaları sonucunda 850 bin Türk Lirası Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından karşılanan hayvan pazarı, 1 milyon 649 bin TL’ye mal oldu. Muş, Van, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan DAKA’nın 2012 yılı Yatırım Alt Yapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği ile yapılan canlı hayvan pazarı, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların tüm ihtiyaçlarına hitap ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Feyat Asya, tüm hayvan sahiplerine bol kazanç dileğinde bulundu. Resmi açılışın henüz yapılmadığını kaydeden Belediye Başkanı Asya, “Yoğun çalışmalar sonucunda ilimizin ihtiyacı olan canlı hayvan pazarımızı hizmete açtık. Kurban Bayramı öncesi vatandaşlarımızın mağdur olmaması için resmi açılışımızı henüz gerçekleştirmedik. Ancak söz verdiğimiz gibi bayram öncesi tesisimizi halkımızın hizmetine sunduk” dedi.
Hayvan pazarının acil eylem planları arasında yer aldığını hatırlatan Asya, “Hayvan pazarı acil eylem planlarımız arasında yer alan bir projeydi. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız daha önce şehrin girişinde boş bir arazide hayvanlarını satışa sunuyorlardı. Bu kötü görüntü ilimize de vatandaşlarımıza da zarar veriyordu. Bunu ortadan kaldırmak için çalışmalarımızı yaptık. Allah’a şükür kurmuş olduğumuz yeni tesisimizde her şey düşünülerek yapıldı” diye konuştu.
Yaptıkları tesis ile canlı hayvan ticaretinde Muş’u iyi bir konuma getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Başkan Asya, hayvan sahiplerine de rahat bir imkân sağladıklarını kaydetti. 13 bin 518 metrekare alan üzerine kurulan canlı hayvan pazarının 2 bin 711 metrekare kapalı alanının olduğunu vurgulayan Başkan Asya, “Canlı hayvan pazarı tesisimizde 1 adet idari bina, 1 adet küçükbaş hayvan padoku, 1 adet büyükbaş hayvan padoku, 2 adet ahır, 1 adet karantina padoku, 1 adet yem deposu ve 1 adet gübre çukuru bulunmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan esnaflarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde alt yapımızı oluşturduk. Yeni pazarımızın ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, esnaflarımıza bol kazançlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN