Kalbinden Bıçaklanan Hasta Devlet Hastanesinde Yeniden Hayata Döndürüldü

Kalbinden bıçaklanan bir kişi Nevşehir Devlet Hastanesinde yapılan başarılı kalp ameliyatla hayata tekrar döndürüldü.
Nevşehir’de geçtiğimiz hafta tartıştığı bir kişi tarafından kalbinden bıçaklanan F.D. (40), 112 ekipleri tarafından ambulansla Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi.
Kalbine saplanmış bıçakla acil servise getirildiğinde kalbi duran hastaya burada Acil Tıp Uzmanı doktorlar tarafından ilk müdahalede bulunularak kalp masajı yapıldı. Daha sonra Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Girgin ve ekibi tarafından ameliyata alınan 40 yaşındaki F.D.’nin sol göğüs boşluğundan girilerek kalp üzerindeki kesik tamir edildi. Başarılı bir ameliyatın ardından hastane 3 gün yoğun bakımda kalan F.D., sonrasında bir hafta servis odasında gözlem altında tutuldu. F.D.’nin hastaneden taburcu edildiği ve sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
Hastanın acil servise geldiğinde genel durumunun çok kötü olduğunu ve kalbindeki bıçak nedeniyle kalbinin durduğunu söyleyen Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Girgin, ilk iş olarak yapılan masajla kalbin yeniden çalıştırıldığını kaydetti. Bıçağın sol kaburga altından girerek Akciğer ve Kalp Zarını deldiğini ifade eden Girgin, hastanın hastaneye geldikten 5 dakika sonra ameliyata alındığını belirtti. Girgin, “Hastamızın çok ciddi bir şekilde kan kaybı vardı. Ameliyata aldığımızda kalp zarını açtık ve kalbin tekrar durmuş olduğunu gördük. Bunun üzerine el masajı ile yeniden çalıştırdık. Sonrasında kalbi tamir ettik ve ameliyatı sonlandırdık” dedi.
BİZE ULAŞIN