Nevşehir Son Yılların En Yağışlı Haziran Ayını Yaşadı

Nevşehir’de son 73 yılda en fazla yağışın gerçekleştiği ikinci Haziran ayı yaşandı. Bu ayda metre kareye düşen yağış miktarı 87,7 kg olarak ölçüldü.
Türkiye genelinde olduğu gibi Haziran ayında yağışlı havanın etkisi altında kalan ve zaman zaman sağanak yağışların dolu ve sele dönüştüğü Nevşehir’de, 01-29 Haziran tarihleri arasında metre kareye düşen yağış miktarı 87,7 kg olarak ölçüldü. Nevşehir Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, bu yağış miktarı uzun yıllar ortalaması arasında en fazla yağışın olduğu ikinci Haziran ayı.
1942 yılından bu yana yapılan ölçümlerde Haziran ayında Nevşehir’de en fazla yağışın olduğu yıl 1972 yılı oldu. 1972 yılının Haziran ayında Nevşehir’de metre kareye düşen yağış miktarı 112 kg olarak ölçülürken Nevşehir böylelikle 2015 yılında en fazla yağış miktarına ulaştığı ikinci Haziran ayını yaşadı.
Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri Nevşehir’de yağışlı havanın etkisini 01 Temmuz Çarşamba gününden itibaren yitirmesinin beklendiğini bildirdi.
BİZE ULAŞIN