Ordu Valiliğinden Dilenciler İçin Genelge

Son günlerde Ramazan ayı olması dolayısıyla çoğunlukla il dışından gelen bazı kişilerin cadde ve sokaklarda dilencilik yaptıkları ve bunların içinde bir kısım Suriye uyruklu kişilerin olduğunun, bu durumun da kamuoyunda ciddi rahatsızlığa yol açtığının görülmesi üzerine dilenciliğin önlenmesi amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir genelge yayınlandı.
Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun imzasıyla yayınlanan genelgeye göre, dilencilik yaptığı tespit edilen kişilerden Ordu’da ikamet edip fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda olduğu anlaşılanların her türlü ihtiyaçları Valilik tarafından karşılanacak. Genelgeye göre ayrıca, bu kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması hususunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordineli çalışacak, ilçe kaymakamlıkları da kendi sorumluluk alanlarında gerekli çalışmayı yapacak.
Emniyet, jandarma ve belediye zabıtası görevlilerince konu hakkında düzenli denetimler yapılarak, özellikle il dışından sırf dilencilik amacıyla Ordu’ya gelen kişiler titizlikle takip edilecek ve çocukları, beden veya ruh bakımından kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri, dilencilikte araç olarak kullanan kişilerin tespiti durumunda bu kişiler hakkında işlem yapılmak üzere adli mercilere teslim edilecek.
Dilencilik yapan kişiye ise Kabahatler kanunu gereğince emniyet, jandarma veya belediye zabıta görevlilerince idari para cezası verilecek, elde edilen gelire el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesine Kaymakamlıklar veya belediye encümenince karar verilecek.
Genelgede ayrıca, vatandaşların, dilencilik yapan şahısları görmeleri durumunda emniyet 155, jandarma 156 ve belediye zabıtası 153 ekiplerine bildirmeleri istendi.
BİZE ULAŞIN