Hollywood 'ikonu' Türkiye'de ticari vergisiyle gözde olacak

Toyota'nın hibrid aracı Prius, Eylül'de 80 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Hükümet teşvik eder, hafif ticari araç vergisi uygulanırsa fiyat 55 bin TL'ye gerileyecek

Pazar 15.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Toyotasa, yakıt tasarrufu sağlayan çevreci hibrid teknolojisinin yaygınlaşması için ticari araç formülü önerdi. Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, Hollywood yıldızlarının gözdesi Prius'un üçüncü jenarasyonunun İsveç'te yapılan dünya tanıtımında, hibrid araçlara yüzde 10'luk hafif ticari araç vergisinin uygulanmasını talep etti. Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun, "Hibrid araçlara destek vereceğiz" açıklamasını hatırlatan Orhon, tüm dünyada hükümetlerin çevreci araçları teşvik ettiğini söyledi. Orhon, "Avrupa'da 16 ülkede hibrid araçlara önemli teşvikler veriliyor. Hollanda'da hibrid otomobil alana 6 bin 400 Euro'ya varan indirim var. Yaptığımız hesaplamaya göre eğer hibride vergi teşviki uygulanırsa çevreci araçlar yaygınlaşır, hem de daha fazla hibrid araç satılacağı için hükümetin vergi geliri artar. Vergi indirimsiz olarak satılacak olan 100 araçtan elde edilecek gelirle, vergi indirimiyle satılacak 300 aracın geliri aynı olacak" dedi.

TALEP 20 KAT ARTAR

Kullanılan yüksek teknoloji nedeniyle hibrid araçların fiyatlarının zaten yüksek olduğunu söyleyen Orhon, Türkiye'de uygulanan vergi sistemiyle fiyatın daha da yükseldiğini kaydetti. Eylül ayında satışa sunulacak yeni Prius'un yıllık satış hedefinin bugünkü vergi sistemiyle 100 adet olduğunu ifade eden Orhon, hibrid teknolojisi teşvik edilirse, bu sayının 20 kat artacağını kaydetti. Orhon, "Yeni Prius'u Eylül ayında satışa sunacağız. Türkiye de 26 Ağustos'ta Kyoto Protokolü'ne girmiş olacak. Yani çevrenin korunması için verilen sözler yerine getirilecek. Hibrid araçların desteklenmesiyle hükümet bu konuda önemli bir adım atabilir" şeklinde konuştu.

FİYATI 80 BİN TL

Hibrid teknolojisini tanıtmak için bir dizi etkinlik düzenlediklerini hatırlatan Orhon, şunları söyledi: "Aralarında ünlü işadamı, sanatçıların olduğu 200 ünlü isim Prius'u test ederek, hibrid teknolojisini yakından tanıma fırsatı buldu. Pozitif bir geri dönüşüm aldık. Herkes araçla ilgilendi, arayıp fiyatını sordu. Yeni Prius'da 1.8 litrelik motor olduğu için vergisi mevcut 1.5 lt'lik Prius'a göre yüksek. Ayrıca dünyanın aksine Türkiye'de hibrid araçlara vergi teşviğinin sağlanmadığını, bu yüzden yeni Prius'ta fiyatın 80 ila 100 bin TL arasında olacağını aktardık. Tabii hafif bir şok yaşandı. Çevre Bakanı'nın da aktardığı gibi vergi indirimi olsa, fiyat yaklaşık 55 bin TL'ye yani bir D segmenti aracın normal fiyatına geriler."