Otoda kampanyalarla bayram erken başladı

ÖTV indiriminin sona ermesiyle otomobil satışlarının bıçak gibi kesilmesi, kampanya yarışını hızlandırdı. Otoda bayram, kampanyalarla erken geldi

Salı 24.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
ÖTV indiriminin 30 Eylül'de sona ermesinin ardından Ekim ayında tepetaklak olan otomobil satışları, yılın son dönemine girildiğinde kampanya yarışının hızlanmasını sağladı. İndirimler ve cazip ödeme koşullarının yer aldığı bu kampanyalar yaklaşan kurban bayramı öncesi otomobil sahibi olmak isteyen tüketicilere önemli fırsatlar sunuyor.

SATIŞLAR YÜZDE 75 DÜŞTÜ

Kampanya rüzgarın yılın son döneminde bu kadar hızlı esmesi Ekim ayında satışların ÖTV indiriminin bittiği eylül ayına göre yüzde 75 düşmesiyle başladı. Eylül ayında 81 bin adetlik satışla rekor kıran sektör, ekim ayına geldiğinde 21 bin adetlik satışa inince, devreye hemen kampanya silahları girdi. Düzenlenen kampanyalarla birlikte ekim ayına göre kısmen de olsa satışlarda artış yaşanınca, bu rüzgara kapılan firma sayısında önemli artış oldu.

KIŞ BAKIMI DA İNDİRİMLİ
Şu anda bir çok firma indirimler ve cazip ödeme koşullarının yer aldığı kampanyalar düzenlerken bazıları da soğukların başlamasıyla kış bakımı ve yedek parça indirimleri yapmaya başladı. Bizde 'Oto Market' olarak şu an piyasa

10 AYDA ÖTV ETKİSİ
Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) Ocak-Ekim ayı raporuna göre 2009 yılı Ocak-Ekim binek ve hafif ticari araç toplam pazarı 440 bin 241 adet olarak gerçekleşti. 425 bin 692 adet olan Ocak-Ekim 2008 pazar toplamına göre satışlar yüzde 3.4 arttı. Bunda da Mart-Eylül arasında hükümetin verdiği ÖTV desteği etkili oldu. 2009 yılı Ocak-Ekim döneminde toplam binek otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12.15 artarak 294 bin 860 adete ulaştı. Toplam hafif ticari araç satışları ise aynı dönem için hükümetten destek görmediği için geçen yıla oranla yüzde 10.7 azalarak 145 bin 381 adet olarak gerçekleşti.