Türkiye ile Avrupa'ya ilk adımı attı, Volvo'yla vites büyütecek

Çin'in tek bağımsız otomobil üreticisi Geely, İsveçli Volvo'yu satın alarak global marka olma yolunda önemli bir adım attı. Geçen yıl Türkiye ile Avrupa'ya giriş yapan Geely, Volvo'yla birlikte Avrupalı oldu

Küresel krizin etkilerinin derinden hissedildiği 2009 otomotiv sektörü için önemli satın almaların, ortaklıkların yaşandığı bir yıl oldu. Yılın son günlerinde Çinli Geely'nin Volvo'yu Ford'dan 2 milyar dolara satın alması ise büyük ses getirdi. Çok fazla bilinmeyen Çinli bir firmanın güvenlik teknolojileriyle tanınan Volvo'yu bünyesine katması gözleri Geely'nin patronuna çevirdi. Shufi Li, geçen yıl Şangay'da yaptığımız röportajda markanın global bir marka olma yolunda atacağı adımların ilk sinyallerini vermişti. 13 yıl önce ilk otomobilini üreten Çin'in tek bağımsız otomotiv markası Geely'nin patronu Shufi Li'nin otomotiv sektörüne adım atmasının ilginç bir öyküsü var. Shufi Li, Amerikalıları otomobille tanıştıran v e adı otomotiv tarihine altın harflerle yazılan Henry Ford'a benzetiliyor. Dünyanın en genç otomotiv patronu Li'ye, Çin'in Henry Ford'u deniyor. Li, 20 yaşındayken gittiği Amerika seyahatinden etkilenerek, Çin'de otomotiv üretmeyi kafasına koyduğunu söyleyen Li, hedeflerini şöyle anlatmıştı: "1987'de Geely'i kurdum ve 1997'de ilk otomobili üretmeye başladık. Bugün 300 bin otomobil, 350 bin motor ve 350 bin şanzıman üreten 6 fabrikası olan Çin'in tek özel otomobil şirketiyiz. Diğerlerinin ya devlet ya da yabancı ortakları var. Bize esnekli sağlayan bağımsızlığımız sayesinde şu an Çin'in 8'inci en çok satan markasıyız. Hedefimiz kısa sürede ilk 3'e girmek."

ÇİN'İN TOYOTASI OLACAK
Röportaj sırasında dünyanın bir numaralı otomotiv üreticisi Japon Toyota'yı örnek aldığını açıkça ifade eden Shufu Li, "Aynı Toyota gibi global marka istiyoruz. Pazara yakın yerlerde üretim yapıp, ihtiyaçlara göre model ve teknoloji geliştireceğiz. Ortak platform stratejisiyle aynı Toyota gibi düşük maliyetle çok model üreteceğiz. Bağımsız bir şirket olarak kalıp, yolumuza tek başımıza devam edeceğiz. Çin'in Toyota'sı olmak istiyoruz" açıklamasını yapmıştı.

OTOMOBİL ÜRETİMİNE 13 YIL ÖNCE BAŞLADI
Geely'nin 13 yıl önce kurulmuş ilk üretim tesisi Çin'in doğusundaki Ningbo kentinde bulunuyor. Fabrikada günde 400 otomobil, yılda 350 bin adet şanzıman ve 300 bin adet motor da üretiliyor.
BİZE ULAŞIN