Yüzde 100 yerli otomobil üretene süper teşvik geliyor

Bakan Çağlayan, ihracatın lokomotifi otomotiv sektörünün rekabet gücünü artırmak için yerlilik oranının artırılması gerektiğini söyledi. Motor ve yürüyen aksam üreten firmaların da teşvik edileceğini kaydetti

İhracata dayalı üretim stratejisini hayata geçirmeye hazırlanan hükümet, bu stratejiyi ilk olarak ekonominin lokomotifi otomotiv sektöründe uygulayacak. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Yeni bir teşvik sistemini devreye sokup, yerlilik oranını artıranı destekleyeceğiz. Bu teşvikle Türkiye'de üretilen araçlarda yerlilik oranının en az yüzde 90'a çıkmasını amaçlıyoruz" dedi. Türk otomotivinin kendisini ispatladığını ancak, ihracatı artırmak ve yeni pazarlara girebilmek için sektörün rekabet gücünü artırması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, bunun yolunun yerlilik oranını artırmaktan geçtiğini söyledi. Çağlayan, şöyle devam etti: "Otomotivde önemli ithal kalemi olan motor ve diğer yürüyen aksamın üretilmesini destekleyip, özendireceğiz. Otomotiv sektörü son yıllarda ithalattan daha fazla ihracat yaparak dış ticaret fazlası verdiğimiz sektörlerin başında geliyor. Eğer biz Türkiye'den ihraç ettiğimiz araçlardaki yerlliki oranının yüksek seviyelere çıkartırsak, bu Türkiye'nin cari açığını kapatmak ve ödemeler dengesi açısından da büyük bir güç olur."

EKK'DA MASAYA YATIRILACAK

Otomotivin ihracatın motoru olduğunu ifade eden Çağlayan, "Otomobilin ön tekeri nereye giderse arka tekerde oraya gider. Türkiye ihracatının ön tekeri otomotivdir. Otomotiv ne doğrultuda hareket ederse Türkiye ekonomisi de o yöne doğru büyür" dedi. Bu doğrultuda 1 hafta 10 gün içinde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) sadece otomotiv sektörü için toplanacağını ifade eden Çağlayan, otomotivin çatı örgütlerinin de katılıcağı toplantıda sadece otomotivin konuşulacağını söyledi. Çağlayan, otomotiv ihracatını artırmak için yapılması gerekenlerin ve elektrikli araç üretimi ve kullanımının toplantının ana maddesi olacağını kaydetti.

"FRANSA'NIN KORUMACILIK BALONU YAKINDA SÖNER"
"Fransız hükümetinin gerek Renault'un Bursa'yla ilgili gerekse zordaki otomotiv şirketi Heuliez'le ilgili açıklamaları karşısında sessizliğimizi koruduk ve bekledik" diye konuşan Çağlayan, "Bugün dünya otomotivinde artık rekabet dolardan sent bazına geriledi. Fransa istediği kadar korumacılık yapsın firmaların giderlerinin tümünü teşviklerle temin edemeyeceklerine göre, o firmalar en kârlı üretim yapacağı yere gidecektir. Yani balonun üstündeki havayı istedikleri kadar tutmaya çalışsınlar o balonun havası sönecektir" dedi.

TÜRKİYE ELEKTRİKLİ OTODA ÖNCÜ OLMALI
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, EKK'da elektrikli araçların üretimi ve kullanımının da ana maddelerden biri olacağını ve Türkiye'nin bu konudaki master planının belirleneceğini söyledi. Dünyada yeni bir dönemi başlatacak elektrikli araç konusunda Türkiye'nin öncü ülke olması için gerekli desteği vereceklerini belirten Çağlayan, "Biz elektrikli araç üretimine girmek mecburiyetindeyiz. Ama en önemli konu pillerin hammaddesi olan lityum konusunda neler yapacağımız. Bizim öncelikli olarak pilin hammaddesini bulmamız, rezervleri belirlememiz gerekiyor" dedi.

HEULİEZ'İ ALAMASALAR BİLE ÜRETİM YAPARLAR
Türk malı elektrikli otomobil projesi konusunda da düşüncelerini aktaran Çağlayan, şunları anlattı: "Başbakan, dünya çapında bir tasarımcı olan Murat Günak'ın tasarladığı elektrikli aracı Ankara'da test ederek, elektrikli araç konusunda niyetini ortaya koydu. Gelinen noktada İnci Akü'nün de bu işe girmesi bizi çok sevindirdi. Diğer ortaklarlaortaya çok iyi bir işbirliği fırsatı çıktı. Bu sinerjiyle kazanırlar. Heuliez'i alamasalar bile, bu 4'lü ortaklığı son derece önemli buluyorum. Takım oyunu oynarlarsa başarılı olurlar."
72 FİRMA 3.5 MİLYAR TL YATIRIM TEŞVİKİ ALDI
Hükümetin 2009 yılı başında 250 milyon TL ve üstü yatırımlara yönelik teşvik başlattığı teşvik uygulamasının yıl sonunda biteceğini hatırlatan Çağlayan şunları söyledi: "Bu teşvikler için geçen 15 ay içinde otomotiv sektöründen tam 72 başvuru yapılmış. Toplam 3 milyar 556 milyon TL'lik yatırım için teşvik alınmış. Biz hükümet olarak yeni bir teşvik sistemini devreye sokmak için çalışıyoruz."

OTOMOTİVİN 1 NİSAN ŞAKASI
Otomotivin yıla iyi başladığını söyleyen Çağlayan, ilk üç ayda ihracatın yüzde 49 arttığını ifade etti. Çağlayan, "Sadece 1 Nisan'da 68 milyon dolarlık ihracat yapılmış. Şaka gibi ama ayın ilk gününde yüzde 95'lik artış anlamına geliyor" dedi.

BİZE ULAŞIN