Bayiler satacak oto bulamıyor otoda kuyruklar geri dönüyor

Yılın ilk üç ayında beklenmedik bir taleple karşılaşan otomotiv firmaları, sıra yazmaya başladı. Bazı modellerde bekleme süresi üç ayı buldu. Talepteki artış nisanda da devam ediyor

Otomotiv sektöründe kuyruklar geri döndü. Yılın ilk üç ayında beklenmedik bir taleple karşılaşan ve satacak otomobil bulamayan otomotiv firmaları, iki-üç ay sonrası için sıra yazmaya başladılar. Tabii bu durum talebi çok yüksek olan bazı modeller için geçerli. Sıra yazan otomotiv firmaları arasında yer alan Chevrolet'nin Genel Müdürü Murat Aydın, satışa sunulduğu tarihten bu yana Cruze için talebe yetişemediklerini anlattı.

İKİ-ÜÇ AY BEKLENİYOR
Bugüne kadar 5 bin 500 adet Cruze satışı gerçekleştiğini söyleyen Aydın, "Müşterilerden gelen yoğun talep sebebi ile 15 Nisan 2009'da yapılan lansmanı takiben geçen bir yıl süresince Chevrolet Türkiye'nin Torbalı stok sahasında bayilerin alabilecekleri Cruze stoku oluşmamıştır. Gelen Cruze'lar bayiler tarafından hemen alınmaktadır. Cruze için Chevrolet bayileri önümüzdeki aylara sıra yazmaya devam ediyor" dedi. Bir başka sıra yazan firma da Nissan Türkiye... Nissan Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, yenilenen Qashqai için düzenlenen toplantıda talebi karşılayamadıklarından yakınmıştı.

TALEBE YETİŞEMİYOR

Nissan'ın en çok satan modeli olan Qashqai'nin pazara sunulduğu günden bu yana büyük taleple karşılaştığını söyleyen Sancaktaroğlu, "Hazirana kadar tüm Qashqai'ler satıldı. Şu anda 650 kişi sırada bekliyor. Yılda 80-90 bin adet olarak planlanan üretim, talep nedeniyle artırıldı. Şu anda 250 bin adede çıktı. Ancak, bu da yetmiyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de talebe yetişemiyoruz. Otomotiv sektöründe geçen 24 yıllık çalışma hayatımda böyle bir şey görmedim" şeklinde konuşmuştu.

BİZE ULAŞIN