Bursa Fransız Renault'nun elektrikli araç üssü oldu

Oyak Renault Bursa tesisleri, gelecek yıl başlayacak elektrikli Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi'nde yeni bir çığır açacak. Elektrikli Fluence, Fransız Renault'nun satışa sunduğu ilk elektrikli aracı olacak

Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Kaporta-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları ile bir uluslararası lojistik merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu'nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, halen Symbol, Clio III modelinin 3 ve 5 kapılı hatchback ve Grand Tour versiyonlarını, Fluence ve Megane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. 1969'da kurulan Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları'nın üretim bantları ilk kez, 1971 yılında dönmeye başladı. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Türkiye'deki 40 yıllık tarihi boyunca Türkiye'nin ilk station wagon (Renault 12 SW), ilk klimalı (Renault 12 GTS), ilk dizel motorlu (Renault 9 GTD), ilk otomatik vitesli (Renault 9), ilk yol bilgisayarlı (Renault 21 Concorde) otomobilini ve ilk dizel otomobil motorunun üretimini gerçekleştirerek pek çok ilke imza attı. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, önümüzdeki yıl başlayacak elektrikli Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi'nde yeni bir çığır açacak. Kullanımda sıfır salımlı elektrikli araç ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan bir çözüme hazırlanıyor. Elektrikli otomobille herkes için sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan çığır açıcı bu çözümde Oyak Renault Otomobil Fabrikaları önemli bir rol üstleniyor.

ÜRETİM VE İHRACATTA 13 YILDIR LİDER
Bugün, Oyak Renault, ardı ardına 13 yılda Türkiye'de otomobil üretimi ve ihracatının lideri konumunda yer alıyor. Oyak Renault ile birlikte gelişen ve büyüyen imalatçılar, küresel markalara yüksek miktarlarda üretim, ihracat yapıyor ve yatırımlara imza atıyorlar.

BİZE ULAŞIN