Türk otomotivciler 'Kül' yutmadı

Volkanik patlama sonrasında havayolu taşımacılığını etkileyen kül bulutu, otomotivi de vurdu. Avrupa ve ABD'de bazı fabrikalarda üretimde gecikmeler yaşandı. Türk otomotivciler ise kül kaosunu hasarsız atlattı

İzlanda'da yaşanan volkanik patlama sonrasında havayolu taşımacılığını olumsuz etkileyen kül bulutu, otomotivi de vurdu. Kül bulutu nedeniyle uçaklar havalanamayınca Avrupa'da ve ABD'deki otomotiv fabrikaları yedek parça konusunda sıkıntı yaşadı. Bu nedenle fabrikalarda üretim kısmen durdu. Otomobil teslimatlarında gecikmeler yaşandı. Özellikle denizaşırı yan sanayi firmalarıyla çalışan otomotiv fabrikalarında sıkıntı doğuran kül bulutu, Türkiye'de de bazı ana ve yan sanayi firmalarını da etkiledi. Ama, etkisi sınırlı ölçüde kaldı. Türkiye'de Mercedes-Benz Türk otobüs fabrikası kül bulutundan etkilenen üreticiler arasında bulunuyor. Mercedes-Benz Türk, radyo parçalarını Alman Bosch'tan satın alıyor. Bosch ise bu parçaları Malezya'da ürettiriyor. Geçen haftalarda kül bulutu nedeniyle uçaklar uçamadığı için bu parçalar Bosch'a ve dolayısıyla Mercedes- Benz Türk'e ulaşamadı. Radyosuz olarak üretilen araçlar şu anda parkta bekliyor. Radyolar gelince otobüsler müşterilere teslim edilecek. Benzer bir durum yan sanayi firmalarında da yaşadı. Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği Genel Sekreteri Özlem Gülşen, kül bulutunun çok büyük olmasa da bazı sıkıntılar yaşattığını söyledi. Yan sanayinin ihracatını karayoluyla yaptığının altını çizen Gülşen, "Uçakla yapılan ihracat oldukça küçük. Ancak, uçak sevkiyatlarının bir kısmı kül bulutu nedeniyle hızlı parsiyel kara yolu yüklemesine döndü. Bu yüzden de kısa süreli gecikmeler oldu" dedi.

KRİZ MASASI

Kül bulutundan etkilenmeyen ancak yaşanabilecek herhangi bir sıkıntıyı engellemek için önlem alanlar da var. Bunlardan biri de Oyak Renault. Şirket, kül bulutu haberleri sonrasında hemen bir kriz masası oluşturmuş. Ancak, kül bulutu Oyak Renault'da üretimi engelleyecek bir sıkıntı doğurmamış. Ancak, Avrupa ve ABD'deki otomotiv fabrikaları Türkiye'dekiler gibi şanslı değildi. Volvo, BMW, Nissan'ın üretimleri yedek parça konusunda yaşanan sıkıntı nedeniyle kısmen durdurdu.

PARÇA GELMEDİ ÜRETİM DURDU
* Volvo'nun, havayoluyla fabrikaya gelen parçalar ulaşamadığı için üretimi olumsuz etkilendi. BMW, ABD'deki fabrikasında üretimini azalttı. Volkan külleri, Güney Afrika'dan ve Avrupa'dan parça getiren uçakların havalanmasını da engelledi.
* BMW, Almanya'daki üç fabrikasında da üretimi durdurdu.
* Nissan da, İrlanda'da üretilen bazı parçaların getirilememesinden ötürü Japonya'da üretimine ara verdi.

OTODA KAOS DEVAM EDİYOR
Kül bulutu nedeniyle duran havayolu taşımacılığı yeniden normala döndü. Ancak, otomotivciler için sorun bitmedi. Bunun nedeni ise yolcu uçaklarına öncelik verilmesi. Dolayısıyla kargo uçakları tam olarak devreye girmeden, otomotiv dünyasının yaşadığı kaos sona ermeyecek.

HEULİEZ DE VOLKAN KÜLLERİNDEN ETKİLENDİ
Kül bulutu sadece üretimi engellemedi. Türkiye'ye gelen ya da Türkiye'den yurtdışına giden görevliler de kül bulutu nedeniyle ülkelerine dolayısıyla işlerine dönmekte büyük problem yaşadılar. Fransız hükümetiyle Heuliez'i satın almak için görüşmeler yapan Alphan Manas'ta kül bulutundan etkilenenler arasında. Geçen hafta kül bulutu nedeniyle görüşmelerin sekteye uğradığını, bu hafta önemli gelişmeler olabileceği mesajını verdi.

BİZE ULAŞIN