Citroen bayilerine ceza yağdı

Salı 28.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 28.09.2010 15:54
ABONE OL
Rekabet Kurulu, Citroen'in 13 bayisine toplam 1 milyon 688 bin 572 lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu'nun bazı Citroen (Baylas Otomotiv) 42 bayisi hakkında 25 Şubat 2009 tarihinde başlattığı soruşturma sonuçlandı. Kurulun web sayfasında yayımlanan duyuruya göre, soruşturma kapsamında bazı Citroen bayilerinin 2007-2008 yıllarında aksesuar dahil yeni araç satış fiyatlarını birlikte belirleyip uyguladıkları tespit edildi.

Ayrıca aynı bayilerin satış sonrası yedek parça, bakım ve onarım hizmetlerinde de fiyat tespiti anlaşması yaptıkları sonucuna ulaşıldı. Rekabet Kurulu'nun 23 Eylül 2010 tarihinde aldığı ve bugün tefhim edilen kararı çerçevesinde aşağıda isimleri yer alan 13 bayi için toplam 1 milyon 688 bin 572 lira Danıştay yolu açık olmak üzere idari para cezasına hükmedildi.

Söz konusu bayiler şöyle sıralandı:

''Akça Yedek Parça Otomotiv Gıda ve Kimyevi Mad. San. Tic. Ltd. Şti., As Coşkunlar Motorlu Araçlar İnş. Tur. Akaryakıt İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.,Avcılar Av-Car Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti., Bayraktar Otomotiv ve Servis Hizmetleri A.Ş., Bostancıoğlu Motorlu Araçlar Dış Ticaret A.Ş., CTR Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Elmas Motorlu Araçlar San. ve Tic. Ltd. Şti., Gökşenler Oto Sanayi ve Tic. Ltd. Şti., Kar Otomotiv ve Tekstil Tic. Ltd. Şti., Mersa Otomotiv Motorlu Araçlar San. ve Tic. Ltd. Şti., Oksan Otomotiv İç ve Dış Ticaret Sanayi Ltd. Şti., Özdağ Bilişim ve Motorlu Araçlar San. Tic. Ltd. Şti., Ulugöl Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti.''
Duyuruda gerekçeli kararın daha sonra tebliğ edileceği bildirildi.