Şimdi oto alanlar ödemeye 5 ay sonra başlıyor

Yılın son günlerine özel düzenlenen kampanyalarda; 15 bin TL'ye varan indirimler, 0 faizli kredi imkanı gibi cazip fırsatlar sunuluyor. Ayrıca, ilk taksit ödemesini 5 ay sonra başlatan firmalar da var

  1. Haberler
  2. Otomobil
Pazartesi 21.12.2010 ABONE OL
Yılın son ayında kampanya rüzgarı esiyor. Firmalar, düzenledikleri cazip kampanyalarla yılın son fırsatını sunuyor. Kampanyalarda; 15 bin TL'yi bulan indirimler, 0 faizli kredi imkanı gibi fırsatlar bulunuyor. Ayrıca, bazı markalar KDV'yi kendisi ödüyor, kredi başvurusunda dosya masrafı almıyor. Takas desteği veren de var, ilk taksit ödemesini 5 ay sonra başlatan da… Aralık sonuna kadar geçerli olan kampanyaların tarihi rekor kırılmasında doping etkisi yapması bekleniyor. Ocak ayından sonra tırmanışa geçen ve beklentilerin üzerinde büyüyen otomotiv pazarında kasım ayı satış rakamları, yıl sonunda rekor beklentisi en üst seviyeye çıktı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre toplam binek ve hafif ticari araç satışları kasım sonunda 612 bin adede ulaştı. 468 bin 203 adet olan 2009 yılı 11 aylık otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 30.83 oranında arttı. 2005 yılındaki 723 bin adetlik rekorun kırılabilmesi için 111 bin adet araç satılması gerekiyor.

TALEP CANLI
2010 yılında otomotiv sektörü beklentilerin üzerinde bir talep ile karşılaştı. Ekonomik aktivitenin ve büyümenin hızlanması, kredi piyasalarındaki normalleşme, krizden çıkış sinyalleri ve güven ortamındaki iyileşme, düşük faiz ortamı, TL'deki değerlenme, düşük euro ve şirketlerin yoğun kampanyaları gibi etkenler bir araya gelerek yılın genelinde sektörümüzde beklenenin üzerinde talep oluşmasına yol açtı.

İlk rekor 545 bin

1993'te ilk çıkışını gösteren Türk otomotiv pazarı, 545 bin adetle tarihi rekora imza atmıştı. Otomotivin ikinci rekoru ise 2000 yılında 660 bin adetle gerçekleşmişti. 2004 yılına gelindiğinde yeni bir rekor daha kırıldı. Otomotiv pazarında 687 bin adet araç satışı gerçekleşti. Ancak, bir yıl sonra bu rekor da geride kaldı. 2005'te otomotiv pazarında toplam 723 bin adet binek ve hafif ticari araç satıldı.

BUGÜN NELER OLDU